ویدیو.. واکنش حاضران در شورای امنیت به تصویب قطعنامه منع شهرک سازی اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی تصویب قطعنامه منع شهرک سازی در مناطق اشغال شده فلسطینی توسط اسرائیل، اغلب حاضران در سالن شورای امنیت سازمان ملل متحد به شدت از آن استقبال کرده و پیش از تصویب، دست زدند.

شورای امنیت روز جمعه 23 دسامبر، با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع (آمریکا) طی قطعنامه‌ای از اسراییل خواست به شهرک‌سازی در مناطق اشغالی از جمله بیت المقدس شرقی، پایان دهد.

پیش نویس این قطعنامه که برای اولین بار پس از ۸ سال در شورای امنیت مطرح می شود، توسط نیوزیلند، مالزی، ونزوئلا و سنگال به شورای امنیت تهیه شد. مصر پس از درخواست دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا، از ارائه این پیشنویس خودداری کرد.

بنیامین نتانیاهو در اولین واکنش، این قطعنامه را «شرم‌آور» توصیف کرده و گفته که این قطعنامه ضد اسرائیلی است و نه ضد شهرک سازی».

بنیامین نتانیاهو و در بیانیه‌ای به شدت از اوباما به دلیل وتو نکردن این قطعنامه انتقاد کرد و گفت: «دولت اوباما علاوه برا اینکه در حمایت از اسرائیل در مقابل این باند در سازمان ملل شکست خورد، در پشت پرده با آن‌ها تبانی کرد».

در مقابل صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی، با استقبال از این تصمیم به رویترز گفت: «این روز پیروزی حقوق بین‌الملل، پیروزی برای زبان متمدنانه و گفتگو و رد نیروهای افراطی در اسرائیل است. «

دفتر ریاست دولت خودگردان فلسطینی از این قطعنامه استقبال کرده و آن را «یک سیلی برای سیاست اسرائیل، حمایتی بزرگ برای تشکیل دو دولت و محکومیت بین المللی شهرک سازی در اراضی اشغال شده» توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید