نتانیاهو: به قطعنامه شورای امنیت در ممنوعیت شهرک سازی پای‌بند نخواهیم بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که این کشور به قطعنامه شورای امنیت درباره توقف شهرک‌سازی‌ها پای‌بند نخواهد بود. این قطعنامه روز جمعه ۲۳ دسامبر در شورای امنیت سازمان ملل متحد، تصویب شد.

در بیانیه دفتر نتانیاهو آمده است که «اسرائیل این قطعنامه ضد اسرائیلی و شرم‌آور سازمان را ملل را محکوم کرده و به آن پای‌بند نخواهد بود».

این بیانیه ضمن اشاره به رای‌ندادن نماینده آمریکا درباره این قطعنامه افزوده است: «دولت اوباما علاوه بر اینکه در حمایت از اسرائیل در مقابل این باند در سازمان ملل شکست خورد، پشت پرده با آن‌ها تبانی کرد».

دفتر نخست وزیر اسرائیل ضمن ابراز امیدواری درباره آینده روابط این کشور با رئیس جمهوری جدید آمریکا، در بیانیه آورده است: «اسرائیل به همکاری با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری منتخب آمریکا و همه دوستان جمهوری‌خواه و دموکرات اسرائیل در کنگره امیدوار است تا بتواند نتایج زیان‌بار این قطعنامه احمقانه را از بین ببرد».

در قطعنامه‌ای که به شکل بی‌سابقه‌ای، ایالات متحده از وتو کردن آن خودداری کرد، شورای امنیت سازمان ملل از اسرائیل خواست تا فورا شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی و همچنین بیت المقدس شرقی را به شکل کامل متوقف کند. این قطعنامه با را موافق ۱۴ عضو شورای امنیت سازمان ملل از مجموع ۱۵ عضو، تصویب شد.

یووال استاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل درباره وتو نکردن این قطعنامه توسط آمریکا، گفت: «آمریکا تنها دوست خود در خاورمیانه را تنها گذاشت».

او به شبکه دوم تلویزیون اسرائیل گفت: «این قطعنامه تنها ضد شهرک‌سازی‌ها نیست، بلکه بر ضد اسرائیل و ملت یهود است».

او افزود: «امروز ایالات متحده آمریکا، هم‌پیمان و تنها دوست خود در خاورمیانه را تنها گذاشت. بسیار دردناک است که پس از هشت دوستی با دولت اوباما، هشت سالی که شاهد تنش‌هایی نیز در روابط دو طرف و به ویژه در موضوع ایران، بود و پس از هشت سال دوستی و همکاری، به چنین رفتار خصمانه‌ای برسیم».

دنی دانون، سفیر اسرائیل در سازمان ملل گفت کشورش انتظار داشت آمریکا این قطعنامه به قول او «ننگین» را وتو کنند. در سال ۲۰۱۱ واشنگتن یک قطعنامه مشابه را وتو کرده بود.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل گفت: «من مطمئنم که دولت جدید آمریکا و دبیرکل جدید سازمان ملل، مرحله جدیدی در روابط اسرائیل و سازمان آغاز خواهند کرد».

از سوی دیگر، صائب عریقات، مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی‌ها، تصویب این قطعنامه در روز جمعه را «روز پیروزی» توصیف کرد.

عریقات به خبرگزاری رویتز گفت: این روز پیروزی قوانین بین‌المللی است. پیروزی گفتگوهای متمدنانه و نفی صریح نیروهای افراطی و اسرائیل است.

او افزود: جامعه جهانی به ملت اسرائیل گفت که صلح و امنیت از خلال اشغالگری امکان پذیر نیست، بلکه از طریق صلح و پایان اشغال و تشکیل دولت فلسطین که بتواند در کنار اسرائیل و بر اساس مرزهای ۱۹۶۷ زندگی کند، صلح امکان‌پذیر است.

نبیل ابو ردینه، سخنگوی رسمی رئیس تشکیلات خودگران فلسطین، درباره این قطعنامه گفت: این قطعنامه سیلی محکمی به سیاست‌های اسرائیل بود و با اجماع بین‎المللی کامل شهرک‌سازی‌ها را محکوم کرده و راه‌حل دو دولت را مورد حمایت قرار داد.

از سوی دیگر، سامنتا پاور، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت: ما به حفظ امنیت اسرائیل پای‌بندیم. او افزود: ما به این قطعنامه رای ندادیم زیرا که فقط بر روی موضوع شهرک‌ها متمرکز شده بود.

با اینحال او با توضیح اینکه «اسرائیل می‌‎کوشد موضوع شهرک‌سازی‌ها را قانونی کند»، گفت: از زمان اتفاقیه اسلو، شهرک‌سازی به شکل چشمگیری افزایش یافته است.

با اینکه کنگره آمریکا از رای ندادن نماینده این کشور انتقاد کرد، کاخ سفید سریع گرفتن روند شهرک‌سازی‌ها را خطری برای راه‌حل دو دولت دانست. کاخ سفید اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو این امکان را داشت که مانع تصویب این قطعنامه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید