رونمایی از اولین هواپیمای ساخت سعودی با مشارکت آنتونوف اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شهرک فناوری ملک عبدالعزیز با همکاری شرکت آنتونوف اوکراین، هواپیمای باربری جدیدی از نوع «آ ان ۱۳۲» تولید کرد.

شاهزاده ترکی بن سعود بن محمد، رئیس شهرک فناوری ملک عبدالعزیز به همراه پیترو پوروشینکو، رئیس شرکت آنتونوف اوکراین و تعدادی دیگر از مسئولان این شرکت و مقامات محلی در مراسم رونمایی از این هواپیما شرکت کردند. تعدادی زیادی از شهروندان سعودی نیز برای دیدن این هواپیما، مقابل آشیانه محل توقف آن حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاری رسمی پادشاهی سعودی، این هواپیمای جدید، توانایی پرواز در ارتفاع ۲۸ هزار پایی و حمل ۹. ۲ تن بار را دارد. این هواپیما می‌تواند با سرعت ۵۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز کرده و محموله‌های باری به نقاطی در فاصله ۴۵۰۰ کیلومتری برساند. در این هواپیما از موتورهای نوع پرات‌وتنی ۱۵۰ آ و سیستم‌های ناوبری مدرن استفاده شده است.

شاهزاده ترکی بن سعود بن محمد در مراسم رونمایی از این هواپیما گفت: «ساخت این هواپیما یک مرحله از توافقنامه علمی است که میان شهرک فناوری ملک عبدالعزیز و شرکت هواپیماسازی آنتونوف اوکراین امضاء شده است. این توافقنامه نیز بخشی از برنامه تحول ملی ۲۰۲۰ و چشم‌انداز پادشاهی سعودی در ۲۰۳۰ است».

شاهزاده ترکی افزود: «۵۰ درصد از حقوق مالکیت فکری این هواپیما به پادشاهی سعودی تعلق دارد».

او همچنین درباره شرکت آنتونوف گفت: «این شرکت اوکراینی از بهترین شرکت‌های هواپیماسازی جهان است و این هواپیمای جدید که توسط شهرک فناوری ملک عبدالعزیز با همکاری آنتونوف تولید شده، مزایای فوق‌العاده‌ای دارد و امکان رقابت در سطح جهان را دارد».

او همچنین با تاکید بر اینکه این هواپیما با مشارکت کامل طرف سعودی ساخته شده، از آمادگی پادشاهی سعودی برای انتقال تکنولوژی به دیگر کشور‌ها خبر داد.

به گزارش راشا تودی این هواپیما ۸. ۸ متر ارتفاع و ۵. ۲۴ متر طول دارد. عرض دو بال آن ۲۹. ۲ متر است. بنا به توافق صورت گرفته میان دو طرف، اگر طرف سعودی با نمونه اولیه تحویل داده شده، موافقت کند، ۸۰ فروند از این هواپیما با همکاری دو طرف تولید خواهد شد.

پادشاهی سعودی در راستای برنامه‌های خود برای بومی‌سازی فناوری‌های مدرن، فوریه گذشته با ۵ شرکت مختلف در زمینه‌ ساخت هواپیماهای نظامی، تجاری، ماهواره، رادار و انرژی‌ پاک به توافق رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید