ارتش دولتی سوریه در دست گرفتن کنترل کامل شهر حلب را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش دولتی سوریه شامگاه پنجشنبه ۱۱ دسامبر اعلام کرد که با خارج شدن آخرین مجموعه از مخالفان مسلح از حلب، کنترل کامل شهر را در دست گرفت.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که آخرین مجموعه از جنگجویان اپوزیسیون و خانواده‌هایشان، منطقه کوچکی را که در آن سنگر گرفته بودند ترک کردند.

تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از مناطقی در شرق حلب برپایه توافق آتش بسی صورت می‌گیرد که به نیروهای دولتی اجازه کنترل کامل شهر را پس از چند سال می‌دهد.

پیش از این کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده بود که شامگاه چهارشنبه تا بامداد پنجشنبه، بیش از ۴ هزار تن از جنگجویان اپوزیسیون به همراه خانواده‌هایشان، شرق حلب را ترک کردند.

کریستا آرمسترونگ سخنگوی صلیب سرخ گفت: «شامگاه یکی از آخرین مراحل تخلیه بیش از ۴ هزار تن از جنگجویان با خودروهای ویژه از شرق حلب به سمت حومه غربی شهر برپایه توافق میان طرف‌های مختلف، صورت گرفت».

او افزود که بدین ترتیب، شمار کسانی که از این مناطق تخلیه شدند، به حدود ۳۴ هزار تن می‌رسد.

صلیب سرخ با بیان اینکه عملیات تخلیه در روز پنجشنبه هم ادامه خواهد یافت، این پیش بینی را کرده بود که روز جمعه هم این روند ادامه یابد.

با این وجود ارتش سوریه می‌گوید تمام کسانی که قرار بود از منطقه خارج شوند، به حومه غربی حلب منتقل شدند. تا لحظه نوشتن این گزارش، اپوزیسیون سوریه نسبت به اعلام ارتش دولتی واکنشی نشان نداده است.

توافق آتش بس و تخلیه شرق حلب پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق این شهر حاصل شده است. این حمله که صد‌ها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه ۱۳ دسامبر اعلام کرده بود که گزارش‌هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و متحدانش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می‌آیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید