سازمان ملل تشکیل هیئت تحقیق درباره جنایت جنگی در سوریه را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

اعضای مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تشکیل هیئتی برای گردآوری شواهد و مدارک از جنگ داخلی سوریه در باره وقوع جنایت جنگی، رای مثبت دادند.

مجمع عمومی پیش‌نویس قطعنامه تشکیل هیئت مستقل را با 105 رای مثبت، 15 رای منفی و 52 رای ممتنع تصویب کرد. این هیئت با هماهنگی کمیته سازمان ملل برای سوریه، فعالیت خواهد کرد.

این پیش‌نویس در ابتدا از حمایت 54 کشور از جمله ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، ترکیه و سعودی برخودار شد.

کریستین وناوسر، نماینده ارشد لیختن اشتاین در سازمان ملل متحد، درباره این باره گفت:«هدف از تشکیل این گروه، جمع‌آوری مدارک و شواهد عادلانه و مستقل از اقدامات جنایت‌آمیز، برپایه قوانین و معیارهای بین‌المللی است. پرونده یا پرونده‌هایی که می‌توانند اکنون یا در آینده در دادگاه‌های ملی، منطقه‌ای یا بین‌المللی مطرح شوند».

گفتنی است که در سال 2011 یک کمیته تحقیق وابسته به سازمان ملل با ارائه گزارش‌هایی از جنایات جنگی در سوریه که بیش از 310 هزار نفر کشته در پی داشت، خواستار ارسال شواهد جمع‌آوری شده به دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه شد.

در آن زمان، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مخالفت با این طرح، گفته بود، ارجاع این پرونده به دادگاه بین‌المللی کیفری «بی‌موقع و غیرسازنده» است.

روسیه و چین همچنین در سال 2014 با درخواست مشابهی که یک هیئت مستقل ارائه کرده بود، مخالفت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید