گروه جفش دست داشتن در ترور سفیر روسیه را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه جبهه فتح الشام، «جفش» (النصره پیشین) بیانیه پیشین این سازمان درباره بر عهده گرفتن ترور سفیر روسیه در ترکیه را رد کرد.

قاتل سفیر روسیه پس از شلیک گلوله به او فریاد زد که این اقدام انتقامی برای حلب و سوریه است.

روسیه حامی نظام بشار اسد است و با مداخله نظامی خود در سوریه مانع از سرنگونی این نظام شد.

این در حالی است که پیش از این، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه گفته بود که مراد آلتین تاش قاتل سفیر روسیه با شبکه فتح الله گولن روحانی پر نفوذ ترکیه که در آمریکا ساکن است، ارتباط دارد.

به گفته اردوغان در یک نشست خبری در آنکارا تاکید کرد که قاتل سفیر روسیه عضو شبکه گولن است و نیازی به مخفی کردن این موضوع نیست.

اردوغان افزود: «تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که قاتل سفیر، با بیگانگان در ارتباط بوده است».

رسانه‌های ترکیه پیش از آنکه اردوغان بگوید که آلتین تاش با گولن رابطه دارد، وجود این رابطه را پیش‌بینی کرده و برای اعلام آن از سوی اردوغان زمینه سازی کرده بودند.

اروغان با این حال تاکید کرد، تحقیقات هنوز به پایان نرسیده است.

از سوی دیگر، رجائی باربر رئیس کمیته دوستی ترکیه و روسیه اعلام کرد: «سازمان گولن این پلیس قاتل را برای برهم زدن رابطه ترکیه و روسیه به کار گرفته‌ است».

باربر افزود: «آلتین تاش از زمان تحصیل در دبیرستان با سازمان گولن در ارتباط بوده است. با این حال مشخص نیست پیوند او با سازمان گولن منحصر به یک رابطه بوده یا او عضو این سازمان بوده است. به زودی جزئیات و افراد پشت پرده این ترور مشخص خواهند شد».

فتح الله گولن که یک اسلامگرا است، از منتقدان دولت رجب طییب اردوغان است؛ با وجود این که این دو پیشتر با یکدیگر متحد بودند. شبکه فتح الله گولن در ترکیه شمار دیگری از کشورها، با نفوذ است و موسسه ها و مدارس زیادی را اداره می کند.

پش از کودتای نافرجام در ترکیه در ماه ژوئیه 2016، اردوغان گولن را به رهبری کودتا متهم کرد. هزاران تن هم در بخش‌های مختلف دولتی، امنیتی و قضایی ترکیه به اتهام ارتباط با این شبکه برکنار یا دستگیر کرد. این در حالی است که گولن هرگونه دست داشتن در کودتا را رد می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم