دولت عراق: گروه‌های حشد الشعبی که در سوریه می‌جنگند نماینده ما نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حیدر العبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد هر گروه عراقی که در سوریه در حال نبرد است، عراق را نمایندگی نمی‌کند.

به گزارش العربیه، العبادی که چهارشنبه ۱۲ دسامبر در کنفرانس خبری هفتگی در ساختمان دولت در بغداد پس از جسله هیات وزیران سخن می‌گفت، تاکید کرد: «عراق نمی‌خواهد در تنش‌های منطقه‌ای مشارکت داشته باشد».

العبادی همچنین از تمام گروه‌های شبه نظامی عضو ائتلاف «حشد الشعبی» خواست به سیاست‌های دولت عراق پایبند باشند و در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نکنند.

این در حالی است که شماری از گروه‌های شبه نظامی عراق که عضو ائتلاف «حشد الشعبی» هستند، در سوریه علیه مخالفان نظام این کشور، در حال جنگ هستند.

ائتلاف «حشد الشعبی» پس از تصرف مناطق وسیعی از شمال عراق توسط شبه نظامیان گروه داعش تشکیل شد. پارلمان عراق ۲۹ نوامبر، ادغام «حشد الشعبی» را در ارتش عراق تصویب کرد.

این مصوبه پارلمان عراق در حالی بود که ۸۹ نماینده سنی، از جلسه پارلمان خارج شدند. در ‌‌نهایت هم ۲۳۰ نماینده که اکثر حاضران در جلسه را تشکیل می‌دادند، قانون ادغام حشد الشعبی در ارتش عراق را تصویب کردند.

داعش ۹۰۰ خودروی بمب گذاری را تجهیز کرد

العبادی در سخنان خود افزود که در حال حاضر عراق به خاطر اقدام‌های نیروهای نظامی‌اش در محورهای جنگ با داعش، قوی‌تر از گذشته است.

او همچنین گزارش‌های رسانه‌های محلی و خارجی درباره توقف عملیات موصل را رد کرد.

او با بیان اینکه در جریان عملیات آزاد سازی موصل، داعش از ۹۰۰ خودروی بمب گذاری شده استفاده کرد، تاکید کرد که توان داعش در این زمینه رو به کاهش گذاشته است.

العبادی تاکید کرد که عملیات نظامی در موصل در مسیر صحیح پیش می‌رود و او خواستار بازنگری در طرح‌های امنیتی برای غافلگیر کردن دشمن شده است.

او همچنین بر نیاز عراق به آشتی در جامعه پس از آزاد سازی شهر‌ها از تصرف گروه داعش، تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم