اردوغان: شکی نیست گولن پشت ماجرای ترور سفیر روسیه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری ترکیه گفت: شکی نیست که فرد مسلحی که سفیر روسیه در ترکیه را به قتل رساند از اعضای شبکه فتح‌الله گولن است.

رجب طیب اردوغان درباره مولود مراد آلتین‌تاش قاتل آندره کارلوف گفت: لزومی ندارد ارتباط او با شبکه تروریستی فتح‌الله گولن را مخفی کنیم. همه روابط و پیوندهای آلتین‌تاش از ارتباط او با شبکه ترویستی گولن خبر می‌دهند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه روز سه‌شنبه خبر داد که نیروهای امنیتی حین بازرسی منزل مولود مراد آلتین‌تاش در استان آیدین در غرب ترکیه، کتاب‌هایی مربوط به سازمان القاعدة و سازمان فتح‌الله گولن یافته‌اند. پیش از این نیز، برخی رسانه‌های ترکیه از احتمال ارتباط آلتین‌تاش و شبکه گولن خبر داده بودند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از حساب توئیتر ملیح کوکچه، شهردار آنکارا احتمال ارتباط آلتین‌تاش و گولن را مطرح کرد. ملیح کوکچه در توئیتر خود نوشت: " ممکن است این مأمور پلیس با گروه فتح‌الله گولن در ارتباط باشد."

با این حال خود فتح‌الله گولن در واکنش به این حادثه، از آن به عنوان «تروری شنیع» یاد کرده و آن را محکوم کرده است. گولن همچنین از دولت ترکیه خواسته است که همدستان عامل سوءقصد را شناسایی کند.

خبرگزاری رویترز صدور این بیانیه را نتیجه ترغیب گولن از سوی مشاورانش دانست و گزارش کرد: بیانیه گولن در این زمینه پس از آن صادر شد که مشاوران او اتهام مطرح شده در مورد وجود «نشانه‌های قوی» از ارتباط میان ضارب و شبکه گولن را رد کردند.

فتح الله گولن اواخر دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: از ترور سفیر روسیه در آنکارا شوکه شده و عمیقا از این اقدام ناراحت هستم.

گولن افزود: من این اقدام وحشیانه تروریستی را به شدیدترین صورت محکوم می کنم. هیچ اقدام تروریستی قابل توجیه نیست، فارغ از عاملان اصلی و اهداف اعلام شده آن. این انتظار مردم ترکیه و جهانیان است که دولت در خصوص این حادثه تحقیق کند، و کسانی را که عامل اصلی طراحی این اقدام ترور یستی بوده‌اند، شناسایی و معرفی کند و اقدامات پیشگیرانه و محتاطانه را به گونه‌ای اتخاذ کند که حمله دیگری در آینده روی ندهد.

وزارت خارجه روسیه نیز پس از دیدار دوجانبه سرگئی لاوروف و مولود چاووش اغلو وزرای خارجه روسیه و ترکیه، از بررسی مسئله ترور «آندری کارلوف» سفیر مقتول روس‌ها در آنکارا در کنار مسئله بحران سوریه خبر داه بود. براساس اعلام وزارت خارجه روسیه، وزرای خارجه ترکیه و روسیه به این نتیجه رسیده‌اند که طرفداران «فتح‌الله گولن» متحد سیاسی سابق و رقیب امروز اردوغان در پشت پرده قتل آقای سفیر بوده‌اند.

مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با جان کری وزیر خارجه آمریکا گفت: ترکیه و روسیه می‌دانند که عامل اصلی این حمله چه کسی بوده است، شبکه گولن.

آندره کارلوف، سفیر روسیه در ترکیه در 19 دسامبر 2016 در مراسم افتتاح یک گالری در پایتخت ترکیه و در مقابل دوربین‌های تلویزیونی به ضرب گلوله مولود مرت آلتین‌تاش، عضو نیروی پلیس ضد شورش ترکیه به قتل رسید. جسد او شامگاه سه‌شنبه در مسکو مورد استقبال نظامی قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید