کمپین گسترده براى رسيدگى به وضعيت وخيم زندانیان سیاسی ایرانی در اعتصاب غذا

بازداشت ۱۴ نفر از تحصن کنندگان در تبریز

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فعالان حقوق بشر و كنشگران سياسى و مدنى ايرانى کمپین گسترده‌اى به منظور مطالبه برای رسيدگى به وضعيت وخيم زندانیان سیاسی در اعتصاب غذا به راه انداخته‌اند.

تعدادی از فعالان حقوق بشر در نامه‌ای خطاب به رهبر رژیم ایران، كه در سايت‌هاى سازمان‌هاى مدافع حقوق بشر منتشر شده، ضمن هشدار نسبت به سلامت زندانیان سیاسی که در اعتصاب غذا بسر می‌برند، شخص وى را "مسئول مظالمی" دانسته‌اند " که در دادگاه‌ها و زندان‌های کشور به مردم روا داشته می‌شود" و خواستار آزادی بی‌درنگ و بی‌قید و شرط زندانیان سیاسی شده‌اند.

در متن این نامه که به امضای 51 تن از فعالان حقوق بشر رسیده، آمده است، " اکنون نزدیک به پنجاه روز است که دست کم دو هم‌میهن ما، آرش صادقی و مرتضی مرادپور، در زندان شما در اعتصاب غذا بسر می‌برند و سلامتی آنان هر روز در معرض خطر بیشتری قرار می‌گیرد."

امضاكنندگان نامه خود خطاب به آیت الله خامنه‌ای نوشته‌اند: " آقای خامنه‌ای، دلیلی که این نامه را خطاب به شما می‌نویسیم، سیر پرونده‌های سیاسی است که با تایید و حمایت شخص شما صورت می‌گیرد، و شما بیش از هر مقام دیگری، مسئول مظالمی هستید که در دادگاه‌ها و زندان‌های کشور به مردم روا داشته می‌شود".

اين فعالان حقوق بشرى در نامه خود خواستار آزادی سعید شیرزاد، مهدی و حسین رجبیان، وحید صیادی، علی شریعتی، رسول رضوی و محمد على طاهرى نيز شده اند.

در ادامه تحصن اعتراضی خانواده مرتضی مرادپور در مقابل دادگستری تبریز، دستکم ۱۴ نفر شامل پدر و برادر مرتضی پور بازداشت شدند.

مرتضی مرادپور زندانی سیاسی در زندان مرکزی تبریز با وخامت حالش، پنجاه و ششمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشته است.

آرش صادقی نيز در اعتراض به بازداشت غیرقانونی همسرش گلرخ ابراهیمى ایرایی دست به اعتصاب غذا زده ‌است. او در تاریخ بیست‌وهفتم آبان‌ طی نامه‌ای سرگشاده به کانون وکلای ایران اعلام کرد "برای نجات همسرم راهی ندارم جز اینکه جانم را در دست بگیرم و برای احقاق حق او بایستم و فریاد مظلومیت او باشم.» گلرخ ابراهیمی ایرایی به جرم نگارش داستانی درباره سنگسار که منتشر نشده، دستگیر شده و به اتهام " توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام" به شش سال زندان محکوم شد.

آرش صادقی، فعال سابق دانشجویی، توسط قاضی صلواتی، رئیس شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام اجتماع و تبانی علیه نظام، توهین به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام و تشکیل گروه غیر قانونی به 15 سال زندان محکوم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید