شورای امنیت قطعنامه ارسال ناظران سازمان ملل به حلب را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اعضای شورای امنیت سازمان ملل، روز دوشنبه 19 دسامبر، به قطعنامه اعزام ناظران سازمان ملل به حلب رای مثبت داد.

فرانسه به عنوان پیشنهاد دهنده این قطعنامه، پیش از رای‌گیری نقطه نظرات روسیه در مورد قطعنامه را در متن پیش نویس ارائه شده، مد نظر قرار داد.

پیش از این، سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، پیش‌بینی کرده بود، این قطعنامه با اکثریت آراء به تصویب برسد.

در همین حال فرانسوا دُلاتر، نماینده فرانسه در سازمان ملل هم گفته بود که 15 عضو شورای امنیت درباره پیش نویس قطعنامه، به تفاهم رسیده اند. ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل هم از «متن جدید قطعنامه» خبر داده بود.

چورکین که کشورش در کنار ایران، حامیان اصلی رژیم اسد در سوریه است، گفته بود: «به نظرم متن مناسبی در اختیار داریم و روز دوشنبه آن را تصویب می کنیم».

به گزارش منابع دیپلماتیک، روسیه در ابتدای نشست غیرعمومی اعضای شورای امنیت، پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره اوضاع حلب را ارائه کرده بود.

چورکین پیش از این تهدید کرده بود که قطعنامه فرانسه درباره ارسال ناظران برای نظارت بر عملیات تخلیه شهروندان از حلب را وتو خواهد کرد.

اگرچه قطعنامه پیشنهادی روسیه اشاره‌ای به ارسال ناظران بین‌المللی نکرده بود، لیکن قطعنامه پیشنهادی فرانسه پیشنهاد می‌کند، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل فورا مراقبین بین‌المللی را در حلب ساماندهی کرده تا بتوانند به شکل مستقیم وبی‌طرفانه و مناسب عملیات خروج افراد محاصره شده از حلب را زیر نظر بگیرند.

فرانسه پیش‌نویس این قطعنامه را عصر جمعه در اختیار اعضای شورای امنیت گذاشت. در این قطعنامه به نگرانی شدید شورای امنیت درباره بحران انسانی موجود در حلب و محاصره ده‌ها هزار شهروند این شهر و همچنین نیاز آنها به کمک‌های انسانی تا زمان خروجشان از شهر، اشاره کرده است.

این قطعنامه همچنین سازمان ملل را به اعزام ناظران بین‌المللی بیشتر، ملزم می‌کند و از سوریه می‌خواهد اجازه دهد این مراقبین در سوریه مستقر شوند. دبیرکل سازمان ملل طی 5 روز باید به شورای امنیت گزارش دهد که سوریه چنین اجازه‌ای را صادر کرده است یا خیر.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید