آغاز تخلیه هزاران تن از حلب و صدها تن از کفریا و الفوعه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول در سازمان ملل متحد و دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کردند که بامداد دوشنبه 19 دسامبر، ده ها اتوبوس حامل مخالفان مسلح و غیر نظامیان از مناطق محاصره شده در شرق حلب، به مناطق تحت کنترل مخالفان در حومه غربی این شهر منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقام مسئول در سازمان ملل متحد گفت که 50 اتوبوس و دو خودروی آمبولانس بامداد دوشنبه، هزاران تن از ساکنان شرق حلب را تخلیه کردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه هم گزارش داد شمار اتوبوس ها به 65 رسید که حدود 3500 تن را از شرق حلب تخلیه کردند.

در همین حال تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که 10 اتووبوس، صدها تن را از دو شهرک کفریا و فوحه در استان ادلب که از چند سال پیش توسط مخالفان محاصره شدند، به شهر حلب منتقل شدند.

تخلیه هزاران تن از محاصره شدگان در شرق حلب، شرطی برای تخلیه مخالفان مسلح و غیر نظامیان از مناطق شرق حلب بود.

پیش از این دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود که عملیات تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از مناطق محاصره شده در شرق حلب که برپایه توافق آتش بس در شهر قرار بود صورت گیرد، تا اعلام بعدی به تعویق افتاده است. اما ساعاتی پس از این اعلام، کاروان ها از شرق حلب به راه افتاد.

به نظر می رسد یکی از عواملی که باعث تاخیر در اجرای توافق شد، درگیری های روی داده در استان ادلب و به آتش کشیدن 5 اتوبوسی باشد که برای تخلیه شماری از مردم به شهرک های کفریا و فوعه می رفت. شبه نظامیان گروه جیش فتح الشام «جفش» که پیش از این قطع ارتباط با القاعده به «النصره» شهرت داشت، متهم در این انجام این حادثه هستند.

به نظر می رسد توافق صورت گرفته نا پایدار است و گزارش های رسیده به شبکه الحدث می گوید طرف ها همچنان بر سر اعداد و ارقام، چانه زنی می کنند.

برپایه جزئیاتی که به دست آمده، کاروان اول حامل 1250 تن از الفوعه و کفریا خواهد بود و در مقابل، نیمی از اهالی مناطق محاصره شده شرق حلب، تخلیه خواهند شد.

کاروان دوم هم حامل 1250 تن از کفریا و الفوعه خواهد بود و در مقابل آن ها، نیمه دوم اهالی محاصره شده شرق حلب حارج خواهند شد.

اما کاروان سوم شامل 1500 تن از الفوعه و کفریا خواهد بود و در مقابل آن ها، 1500 تن از مضایا و الزبدانی تخلیه خواهند شد.

توافق آتش بس و تخلیه شرق حلب پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق این شهر حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و متحدانش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.

اتوبوس‌هایی که در ادلب به آتش کشیده شد
اتوبوس‌هایی که در ادلب به آتش کشیده شد


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید