عملیات تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب به تعویق افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دیده بان حقوق بشر سوریه یکشنبه 18 دسامبر اعلام کرد که عملیات تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از مناطق محاصره شده در شرق حلب که برپایه توافق آتش بس در شهر قرار بود صورت گیرد، تا اعلام بعدی به تعویق افتاد.

این در حالی است که پیش از آن حدود 25 اتوبوس که مردم را در مناطق شرق حلب سوار کرده بودند، در انتظار چراغ سبز برای خروج از منطقه به مقصد مناطق تحت کنترل مخالفان در حومه غربی حلب و استان ادلب بودند.

پیش از آن تلویزیون دولتی سوریه گزارش داده بود که اتوبوس های حامل مخالفان مسلح و خانواده هایشان، خروج از حلب را آغاز کرده اند، اما با وجود این اعلام، این خروج محقق نشد.

به نظر می رسد یکی از عوامل تعویق اجرای توافق، درگیری های روی داده در استان ادلب و به آتش کشیدن 5 اتوبوس توسط شبه نظامیان گروه جیش فتح الشام «جفش» باشد.

بعد از ظهر یکشنبه شبه نظامیان گروه جبهه فتح الشام «جفش» که پیش از اعلام قطع ارتباطش با القاعده «النصره» نام داشت، تعدادی از اتوبوس هایی که به منظور انجام عملیات تخلیه به سمت دو شهرک کفریا و الفوعه در استان ادلب می رفتند را آتش زدند.

این در حالی است که پیش از این شبکه خبری الحدث گزارش داده بود از مردم در شرق حلب خواسته شده که خود را برای خروج از شهر آماده کنند.

مقرر بود که 60 هزار تن از حلب در مقابل 4 هزار زخمی، بیمار، مسن، کودک و زن از الفوعه و کفریا تخلیه شوند.

از سوی دیگر فعالان گفتند به طور رسمی به شهرک محاصره شده مضایا در حومه دمشق ابلاغ شد که قرار است 1500 تن از مخالفان مسلح و غیر نظامیانش از این منطقه خارج شوند.

همچنین 50 اتوبوس در گذرگاه الراموسه حلب مستقر هستند تا به پس از رسیدن دستور، انتقال غیرنظامیان و مخالفان مسلح را از شرق حلب آغاز کنند.

همچنین گزارش شده بود که حدود 30 اتوبوس به الفوعه و کفریا رسیده اند. اتوبوس هایی هم در نزدیکی الزبدانی و مضایا آماده هستند.

به نظر می رسد توافق صورت گرفته نا پایدار است و گزارش های رسیده به شبکه الحدث می گوید طرف ها همچنان بر سر اعداد و ارقام، چانه زنی می کنند.

برپایه جزئیاتی که به دست آمده، کاروان اول حامل 1250 تن از الفوعه و کفریا خواهد بود و در مقابل، نیمی از اهالی مناطق محاصره شده شرق حلب، تخلیه خواهند شد.

کاروان دوم هم حامل 1250 تن از کفریا و الفوعه خواهد بود و در مقابل آن ها، نیمه دوم اهالی محاصره شده شرق حلب حارج خواهند شد.

اما کاروان سوم شامل 1500 تن از الفوعه و کفریا خواهد بود و در مقابل آن ها، 1500 تن از مضایا و الزبدانی تخلیه خواهند شد.

توافق آتش بس و تخلیه شرق حلب پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق این شهر حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و متحدانش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید