سوریه.. «جفش» مانع از انجام عملیات تخلیه از دو شهرک الفوعه و کفریا می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که جبهه فتح الشام «جفش» که پیش از اعلام قطع ارتباطش با القاعده «النصره» نام داشت، مانع ورود اتوبوس ها به دو شهرک محاصره شده الفوعه وکفریا در استان به منظور خارج کردن برخی از افراد مورد توافق ادلب می شود.

این در حالی است که به گفته الفاروق ابوبکر مسئول مذاکرات حلب از گروه «احرار الشام» گفته بود توافق صورت گرفته برای خروج مخالفان مسلح و غیر نظامیان از مناطق محاصره شده شرق حلب، شامل خروج آسیب دیدگان، زخمی ها و برخی از شبه نظامیان هوادار نظام اسد، از دو شهرک الفوعه و کفریا در استان ادلب و برخی از زخمی ها از شهرک های مضایا و زبدانی در حومه دمشق، خارج شوند.

استان ادلب به جز دو شهرک شیعه نشین کفریا و الفوعه، در کنترل مخالفان مسلح نظام بشار اسد قرار دارد.

الودی شیندلر سخنگوی کمیته جهانی صلیب سرخ پیش از این گفته بود که این کمیته خود را برای از سر گیری تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب آماده می کند. او ابراز امیدواری کرده بود که امیدوار است عملیات تخلیه، صبح یکشنبه آغاز شود.

کمیته صلیب سرخ شنبه از طرف های درگیر خواسته بود هرچه سریعتر بر سر طرحی به توافق برسند که تضمین کننده «سلامت» افراد تخلیه شده از منطقه باشد.

از سوی دیگر فعالان گفتند به طور رسمی به شهرک محاصره شده مضایا در حومه دمشق ابلاغ شد که قرار است 1500 تن از مخالفان مسلح و غیر نظامیانش از این منطقه خارج شوند.

عملیات تخلیه غیرنظامیان و مخالفان مسلح از شرق حلب، پنجشنبه آغاز شده بود اما جمعه متوقف شد.

اپوزیسیون سوریه، شبه نظامیان تابع ایران از جمله حزب الله لبنان را به متوقف کردن عملیات تخلیه شرق حلب در اعتراض به خارج نشدن زخمی شدگان و خانواده هایشان از کفریا و فوعه، متهم کرده بودند. دولت سوریه هم این روایت را تایید کرده است.

توافق آتش بس و تخلیه شرق حلب پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق این شهر حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و متحدانش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید