تحولات حلب... «جفش» چند اتوبوس را که به کفریا و الفوعه می‌رفتند آتش زد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری العربیه به نقل از منابع خود گزارش داد که شبه نظامیان گروه جبهه فتح الشام «جفش» که پیش از اعلام قطع ارتباطش با القاعده «النصره» نام داشت، تعدادی از اتوبوس هایی که به منظور انجام عملیات تخلیه به سمت دو شهرک کفریا و الفوعه در استان ادلب می رفتند را آتش زدند.

این در حالی است که پیش از این شبکه خبری الحدث گزارش داده بود از مردم در شرق حلب خواسته شده که خود را برای خروج از شهر آماده کنند.

مقرر بود که 60 هزار تن از حلب در مقابل 4 هزار زخمی، بیمار، مسن، کودک و زن از الفوعه و کفریا تخلیه شوند.

از سوی دیگر فعالان گفتند به طور رسمی به شهرک محاصره شده مضایا در حومه دمشق ابلاغ شد که قرار است 1500 تن از مخالفان مسلح و غیر نظامیانش از این منطقه خارج شوند.

همچنین 50 اتوبوس در گذرگاه الراموسه حلب مستقر هستند تا به پس از رسیدن دستور، انتقال غیرنظامیان و مخالفان مسلح را از شرق حلب آغاز کنند.

همچنین گزارش شده بود که حدود 30 اتوبوس به الفوعه و کفریا رسیده اند. اتوبوس هایی هم در نزدیکی الزبدانی و مضایا آماده هستند.

به نظر می رسد توافق صورت گرفته نا پایدار است و گزارش های رسیده به شبکه الحدث می گوید طرف ها همچنان بر سر اعداد و ارقام، چانه زنی می کنند.

برپایه جزئیاتی که به دست آمده، کاروان اول حامل 1250 تن از الفوعه و کفریا خواهد بود و در مقابل، نیمی از اهالی مناطق محاصره شده شرق حلب، تخلیه خواهند شد.

کاروان دوم هم حامل 1250 تن از کفریا و الفوعه خواهد بود و در مقابل آن ها، نیمه دوم اهالی محاصره شده شرق حلب حارج خواهند شد.
اما کاروان سوم شامل 1500 تن از الفوعه و کفریا خواهد بود و در مقابل آن ها، 1500 تن از مضایا و الزبدانی تخلیه خواهند شد.

دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که جبهه فتح الشام «جفش» که پیش از اعلام قطع ارتباطش با القاعده «النصره» نام داشت، مانع ورود اتوبوس ها به دو شهرک محاصره شده الفوعه وکفریا در استان به منظور خارج کردن برخی از افراد مورد توافق ادلب می شود.

این در حالی است که به گفته الفاروق ابوبکر مسئول مذاکرات حلب از گروه «احرار الشام» گفته بود توافق صورت گرفته برای خروج مخالفان مسلح و غیر نظامیان از مناطق محاصره شده شرق حلب، شامل خروج آسیب دیدگان، زخمی ها و برخی از شبه نظامیان هوادار نظام اسد، از دو شهرک الفوعه و کفریا در استان ادلب و برخی از زخمی ها از شهرک های مضایا و زبدانی در حومه دمشق، خارج شوند.

استان ادلب به جز دو شهرک شیعه نشین کفریا و الفوعه، در کنترل مخالفان مسلح نظام بشار اسد قرار دارد.

الودی شیندلر سخنگوی کمیته جهانی صلیب سرخ پیش از این گفته بود که این کمیته خود را برای از سر گیری تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب آماده می کند. او ابراز امیدواری کرده بود که امیدوار است عملیات تخلیه، صبح یکشنبه آغاز شود.

کمیته صلیب سرخ شنبه از طرف های درگیر خواسته بود هرچه سریعتر بر سر طرحی به توافق برسند که تضمین کننده «سلامت» افراد تخلیه شده از منطقه باشد.

عملیات تخلیه غیرنظامیان و مخالفان مسلح از شرق حلب، پنجشنبه آغاز شده بود اما جمعه متوقف شد.

اپوزیسیون سوریه، شبه نظامیان تابع ایران از جمله حزب الله لبنان را به متوقف کردن عملیات تخلیه شرق حلب در اعتراض به خارج نشدن زخمی شدگان و خانواده هایشان از کفریا و فوعه، متهم کرده بودند. دولت سوریه هم این روایت را تایید کرده است.

توافق آتش بس و تخلیه شرق حلب پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق این شهر حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و متحدانش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید