حلب.. دست‌یابی با توافقی با روسیه و ایران برای از سرگیری تخلیه مخالفان مسلحه و غیرنظامیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الفاروق ابو بکر مسئول مذاکرات حلب از گروه «احرار الشام» شنبه 17 دسامبر در پیامی صوتی از دست یابی به توافقی با روسیه و ایران برای تکمیل تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب خبر داد.

این در حالی است که عملیات تخلیه از روز جمعه متوقف شده است.

توافق صورت گرفته شامل خروج مخالفان مسلح و غیر نظامیان باقی مانده از مناطق محاصره شده شرق حلب می شود تا در مقابل، آسیب دیدگان، زخمی ها و برخی از شبه نظامیان هوادار نظام اسد، از دو شهرک الفوعه و کفریا در استان ادلب و برخی از زخمی ها از شهرک های مضایا و زبدانی در حومه دمشق، خارج شوند.

الفاروق ابو بکر در پیام صوتی خود گفت که توافقی میان گروه های مسلح اپوزیسیون از یک سو و روسیه و شبه نظامیان ایرانی از سوی دیگر به دست آمده که بر پایه آن، غیرنظامیان و مخالفان مسلح محاصره شده در برابر خارج کردن برخی شبه نظامیان هوادار نظام از کفریا و الفوعه و برخی از زخمی ها از مضایا و زبدانی، تخلیه شوند.

اما درباره زمان از سر گیری عملیات تخلیه، الفاروق ابوبکر پیشتر در مصاحبه با شبکه الحدث گفته بود که این عملیات پس از فراهم شدن تضمین های بین المللی صورت می گیرد که اپوزیسیون برای به دست آوردن آن ها تلاش می کند تا امنیت کسانی که از حلب خارج می شوند، تامین شود.

از سویی یک منبع دولتی سوریه به خبرگزاری رویترز گفت که عملیات تخلیه مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب هم زمان با آغاز خارج کردن برخی افراد از چهار شهرک محاصره شده صورت می گیرد.

پیش از این دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرده بود که آمادگی هایی برای خارج کردن حدود 4 هزار تن از دو شهرک کفریا و الفوعه وجود دارد. این دو شهرک هوادار نظام اسد در استان ادلب هستند که در محاصره مخالفان مسلح قرار دارند. گروه «جیش فتح الشام» که پیش از قطع ارتباطش با القاعده «النصره» نام داشت، هم موافقت خود را با این مساله اعلام کرده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه گفت که تماس هایی با ترکیه برای دخالت به منظور تسهیل خروج زخمی شدگان از دو شهرک کفریا و الفوعه در جریان است تا در مقابل، اجرای توافق روسیه-ترکیه برای تخلیه مخالفان مسلح و غیر نظامیان از شرق حلب، تکمیل شود.

اپوزیسیون سوریه، شبه نظامیان تابع ایران از جمله حزب الله لبنان را به متوقف کردن عملیات تخلیه شرق حلب در اعتراض به خارج نشدن زخمی شدگان و خانواده هایشان از کفریا و فوعه، متهم کرده بودند. دولت سوریه هم این روایت را تایید کرده است.

اما روسیه در تناقضی آشکار، اعلام کرد عملیات تخلیه شرق حلب با خروج اکثر مخالفان مسلح و همه غیر نظامیان پایان یافته و عملیات نیروهای دولتی برای کنترل کامل شرق حلب آغاز شده است.

این در حالی است که سازمان های حقوق بشری و منابع مختلف می گویند همچنان حدود 50 هزار غیر نظامیان در مناطق محاصره شده شرق حلب حضور دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید