کری: آن چه نظام اسد انجام می دهد «کمتر از کشتار نیست»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می گوید آن چه که نظام اسد انجام می دهد، «کمتر از کشتار نیست».

کری که پنجشنبه 15 دسامبر در کنفرانسی خبری در واشینگتن سخن می گفت، اظهار داشت ترکیه آماده استقبال از شمار بیشتری از پناهجویان سوری است که می خواهند به این کشور بروند.

او افزود: «ما خواهان آن هستیم که شاهد گذرگاه های امنی برای خروج غیر نظامیان و مخالفان مسلح از حلب باشیم».

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان این که آن چه دولت بشار اسد رئیس نظام سوریه انجام می دهد «کمتر از کشتار نیست» افزود: «هیچ توجیهی برای بمباران غیر نظامیان در حلب وجود ندارد».

او همچنین گفت: «گزارش هایی از شلیک آتش از سوی سوی نظام و متحدانش به کسانی که در حال خروج از حلب هستند، به دستمان رسیده است».

او افزود که نظام اسد به هیچ و توافق نامه آتش بسی تا کنون پایبند نبوده و ادامه داد: «هرچه در توان داریم برای نجات غیر نظامیان در حلب انجام خواهیم داد».

کری خاطرنشان کرد که ایالات متحد آمریکا، در پی متوقف کردن جنگ در حلب به صورت فوری و دائم است.

او گفت: «متوقف کردن جنگ در سوریه در صورت موافقت روسیه و نظام اسد ممکن خواهد بود». او افزود که طرف های بحران سوریه آماده بازگشت به ژنو برای پایان دادن به جنگ هستند.

او با بیان این که «نظام (اسد) و روسیه باید تصمیمی استراتژیک برای از سر گیری روند صلح در سوریه بگیرند، از جامعه جهان خواست برای پیشبرد مذاکرات، فشارهای لازم را بر طرف ها وارد آورد.

این سخنان پس از آغاز خروج مخالفان مسلح حکومت سوریه و ده ها هزار غیر نظامی از مناطق محاصره شده در شرق حلب مطرح می شود.

توافق آتش بس و خروج مخالفان مسلح و غیر نظامیان پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان متحدش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید