ولی‌عهد بحرین: راه‌حل مشکل نفرت‌پراکنی و فرقه‌گرایی را میهن‌گرایی و عربیت دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شاهزاده سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولی‌عهد بحرین، ضمن اشاره به شرایط نگران‌کننده منطقه، گفت: همکاری‌های امنیتی و دفاع مشترک کشورهای عربی شورای همکاری خلیج، موفقیت‌آمیز بوده است.

ولی‌عهد بحرین روز پنج‌شنبه در یک گفت‌وگوی تلویزیونی با شبکه "العربیة" از برنامه کشورهای عربی شورای همکاری خلیج برای به کارگیری یک سپر دفاع موشکی به منظور مقابله با خطر موشک‌های بالستیک خبر داد.

از راست به چپ: ترکی الدخیل مدیر شبکه العربیه و شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه ولی‌عهد بحرین
از راست به چپ: ترکی الدخیل مدیر شبکه العربیه و شاهزاده سلمان بن حمد آل خلیفه ولی‌عهد بحرین

او درباره نقش بین‌المللی و منطقه‌ای شورای همکاری نیز گفت: شورای همکاری می‌تواند با موفقیت به یک ساختار یکپارچه و دارای اهمیت منطقه‌ای مبدل شود. موضوع مهم این است که اگر چه ممکن است، شیوه‌ها و ابزارهای شش کشور این شورا، با هم متفاوت باشد، لیکن این کشورها یک نهاد سیاسی تاثیرگذار را تشکیل می‌دهند که دارای هدف واحدی است.

شاهزاده سلمان بن حمد درباره تسهیلات اقتصادی کشورهای شورای همکاری گفت: شهروندان خلیجی می‌توانند آزادانه و بدون گذرنامه به هر کدام از کشورهای عضو، سفر کرده و در آنجا شرکت تاسیس کرده یا سرمایه‌گذاری کنند. با همکاری چندجانبه اعضای شورای همکاری، بحران قطع برق که در گذشته چندین بار رخ داد، به پایان رسیده و این مشکل حل شده است.

به گفته ولی‌عهد بحرین، 15 سال پیش، حجم مبادلات تجاری میان کشورهای عضو شورای همکاری، حدود 15 میلیارد دلار بوده و امروز به 115 میلیارد دلار رسیده است. او گفت: هر چقدر برای زیرساخت‌ها اهتمام بیشتری قائل شویم، حجم تجارت فیمابین افزوده شده و یک رقابت مثبت و مفید ایجاد می‌شود.

شاهزاده سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه ولی‌عهد پادشاهی بحرین
شاهزاده سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه ولی‌عهد پادشاهی بحرین

او همچنین به محدود کردن تعرفه‌های گمرکی در این کشورها، اشاره کرد و گفت: برای نمونه، تعرفه‌های گمرکی در بحرین 20 درصد بود ولی اینک به 5 درصد کاهش یافته است.

او با اشاره به مشکلات و چالش‌های اتحادیه اروپا و منطقه یورو و همچنین خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، درباره "آرمان اتحادیه خلیج" گفت: ما یک تجربه جهانی داریم. اتحادیه اروپا دهه‌هاست که تشکیل شده و واحد پولی مشترک دارند. علیرغم اینکه آنها بالاترین سطح ممکن برای یک اتحادیه را دارند، لیکن با توجه به حاکمیت خاص در هر کشور و کنش‌های خاص هر کشور، تا این لحظه "اتحادیه" به مفهوم واقعی تشکیل نشده است.

سلطان بن حمد بر این باور است که پول واحد، ارتش واحد، سیاست خارجی و غیره هم نتوانسته اتحادیه اروپا را متحد کند. او گفت: این روزها پول واحد اروپا در نوسان است و بریتانیا نیز از اروپا خارج شده است. با اینحال واحد پول کشورهای خلیج به دلیل ارتباط با دلار، تقریبا ثابت است.

ولی‌عهد بحرین اوضاع برخی کشورهای عربی را به دلیل از بین رفتن ساختارهای دولت "غم‌انگیز" خواند و آن را عامل ایجاد فرقه‌گرایی، نفرت، بی‌ثباتی، ناآرامی و جنگ‌های موجود دانست. هر کدام از کشورهای بزرگ در این زمینه نظری دارند و برای تاثیر بر این کشورها با هم رقابت می‌کنند، لیکن شهروندان آن کشورها هستند که هزینه این جنگ‌ها و مشکلات را می‌پردازند.

سلمان بن حمد راه‌حل مشکل نفرت‌پراکنی و فرقه‌گرایی را میهن‌گرایی و عربیت دانست و گفت: ما باید خود را در خدمت ساختار بزرگتری از نژاد و فرقه و غیره قرار دهیم.

وی درباره پیشرفت جوانان خلیجی، بر سرمایه‌گذاری در زمینه آموزش جوانان و ایجاد فضای باز اقتصادی برای آنها و همچنین از میان برداشتن مشکلات و موانع پیش روی آنها تاکید کرد.

شاهزاده سلمان بن حمد با اشاره به تاکید ترزا می، نخست وزیر بریتانیا درباره ارتباط امنیت خلیج و امنیت بریتانیا، گفت: سیاست‌های بریتانیا روشن‌تر شده است و امنیت همه پایتخت‌های اروپایی مساوی امنیت خلیج است، زیرا که این امکان که کسی در کنج عزلت زندگی کند، وجود ندارد.

مدیر العربیه و مجری برنامه: با ترکی الدخیل
مدیر العربیه و مجری برنامه: با ترکی الدخیل

او با تاکید بر روابط دیرینه بحرین و بریتانیا و با اشاره به نقش و اهمیت بریتانیا در صحنه بین‌الملل و عضویت دائم این کشور در شورای امنیت، ابراز امیدواری کرد که این نزدیکی تنها محدود به بحرین و بریتانیا نباشد، بلکه همه کشورهای دیگری که چنین دیدگاهی درباره آینده دارند را شامل شود.

ولی‌عهد بحرین درباره افق پیش روی روابط بحرین و آمریکا در دوره ریاست جمهوری ترامپ گفت: ما روابط خوبی با آنها داریم. همچنین افرادی مانند وزیر دفاع و کاندیدای وزارت امور خارجه در کابیه هستند که ما تجربه کار با آنها را داریم و کشورهای شورای همکاری شناخت کافی از آنها و از نظراتشان دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید