فرمانده نیروهای سپاه در سوریه خواستار حمله به شرق حلب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فرمانده نيروهاى سپاه پاسداران ایران در حلب كه همزمان فرماندهى شبه‌نظامیان شيعه وابسته به اين نيرو را بر عهده دارد، با سنگ‌اندازی در مسیر تخلیه شهروندان و مخالفان مسلح رژيم اسد از حلب، خواستار حمله به مناطق تحت محاصره در شرق حلب شد.

منابع رسانه‌ای سوری اعلام کرده‌اند، سرتیپ پاسدار سید جواد غفاری که نیروهای سپاه پاسداران و 16 گروه شبه‌نظامی را فرماندهی می‌کند، خواستار حمله به مناطق محاضره شده در شرق حلب شده است.

به گزارش سایت "بلادی" به نقل از منابع خود "ژنرال غفارى از همان ابتدا با خروج شهروندان و جنگجويان از مناطق مسکونی حلب با روسها مخالفت كرد و در مسیر توافق ترکیه-روسیه مانع‌تراشی کرده است."

سرتیپ غفاری که پس از کشته شدن، حسین همدانی در اکتبر 2015، فرماندهى نیروهای ایران و شبه‌نظاميان شيعه در سوريه را بر عهده گرفت، توانست با به کنترل درآوردن مسیر خناصر تا زندان مرکزی حلب، محاصره این شهر را بشکند. نيروهاى تحت فرمان وى و هم‌پيمانانش با حمايت كامل هوایی روسيه پس از گذشت یک سال و نیم از آغاز حمله نظامی به حلب توانست شهرک‌های "نبل" و "الزهراء" در حومه شمالی حلب را در اختیار بگیرد. پس از آن با پیشروی به سمت جاده کاستلو و در اختیار گرفتن آن، مناطق شرقی حلب را به محاصره کامل درآورد.

این منابع خبر داده‌اند که ژنرال غفارى مظنون شده که برخی گروه‌های شبه‌نظامی از جمله "لواء القدس" فلسطینس، گروه شبه‌نظامی "صقور الصحراء" و همچنین شبه‌نظامیان "الدفاع الوطنی" که از سوی ایران حمایت و تامین می‌شوند به سمت نیروهای روسیه گرائیده و در صف روس‌ها قرار گرفته‌اند.

علیرغم اینکه وجود مقر نظامی و ارسال نیروهای نظامی و جنگ‌افزار به سوریه، نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل به شمار می‌رود، غفاری اما نیروهای تحت امر خود را از پادگان "البحوث" در جنوب شرقی حلب فرماندهی می‌کند كه حملات این نیروها به حلب شرقی باعث کشتار غيرنظاميان و كوچ اجبارى آنها شده است.

سرتیپ پاسدار سید جواد غفاری از فرماندهان نظامی جنگ ایران و عراق در دهه هشتاد میلادی بود و از سه سال پیش فرماندهی نظامی جبهه حلب و جبهه‌های شمالی سوریه را بر عهده داشت. در اکتبر 2015 و پس از کشته شدن حسین همدانی، غفاری به عنوان فرمانده کل نیروهای ایرانی حاضر در سوریه، برگزیده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید