سازمان ملل: سقوط حلب پیروزی اسد نیست..فرانسه: با پشتیبانی ایران و روسیه فجایع روی داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

استفان دی مستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، پنجشنبه 15 دسامبر با بیان این که سقوط حلب به معنی پیروز نظام بشاد اسد نیست، نسبت به این که ادلب با همان سرنوشت حلب مواجه شود، هشدار داد.

استان ادلب به جز دو شهرک آن، در کنترل مخالفان حکومت سوریه قرار دارد.

به گزارش رسانه ها، دی مستورا در کنفرانس مشترک خبری با ژان مارک ایرو وزیر امور خارجه فرانسه گفت که باید هدف حمله قرار نگرفتن مردم فراری از حلب به ادلب، تضمین شود.

او افزود: «1500 تا 5 هزار مخالف مسلح در شرق حلب حضور دارند». او گفت که محله هایی در شرق حلب به دلیل بمباران ها، به طور کامل منهدم شده اند و توافقی که در آخرین لحظه صورت گرفت، مانع انهدام بقیه محله ها شد.

دی مستورا هشدار داد: «امیدواریم ناظرانی برای نظارت بر توافق خارج شدن مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب حضور یابند».
او تاکید کرد که نظام سوریه حتی اگر در نبرد حلب برنده شد، به معنی پیروزی او نیست.

او افزود: «شاید شاهد جنگ های خیابانی پس از سقوط حلب باشیم». او گفت که پشتیبانی سازمان ملل متحد از تلاش های ترکیه در حلب به دلیل مرزهای طولانی اش با سوریه است.

نماینده سازمان ملل با تاکید بر ضرورت مذاکره برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران سوریه، در عین حال گفت: «مذاکره با اپوزیسیون مرتبط با نظام هیچ فایده ای ندارد».

از سویی ژان مارک ایرو گفت که حدود 50 هزار تن همچنان در محله های شرق حلب، در محاصره هستند.

او افزود: «نظام سوریه و شبه نظامیانش کینه توز هستند و از اعمال انتقامجویانه نگرانیم».

او با بیان این که با پشیتبانی ایران و روسیه، فجایعی در حلب روی داد گفت: «اپوزیسیون در حلب نوسط روس ها و شبه نظامیانی که از همه راه ها استفاده کردند، تضعیف شد».

وزیر امور خارجه فرانسه گفت باید شهر الرقه که مرکز اصلی داعش در سوریه است، در اولیت روسیه و قرار می گرفت و نه حلب.

این سخنان پس از آغاز خروج مخالفان مسلح حکومت سوریه و ده ها هزار غیر نظامی از مناطق محاصره شده در شرق حلب مطرح می شود.

توافق آتش بس و خروج مخالفان مسلح و غیر نظامیان پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان متحدش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید