اولین واکنش ترامب درباره حلب: مناطق امن برای جلوگیری از خروج آوارگان ایجاد شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا، در اولین واکنش به اوضاع در حلب سوریه، گفته که مناطق امن در این کشور ایجاد خواهد کرد.

ترامب گفت که می‌خواهد با همکاری شماری از کشورهای خاورمیانه، مناطق امن در سوریه ایجاد کند. او گفت که ایجاد مناطق امن برای سوری‌ها، از موج مهاجرت آنان به اروپا، خواهد کاست.

بنا به گزارش روزنامه «نیویورک‌تایمز»، دونالد ترامپ که در مراسمی در پنسیلوانیا سخن می‌گفت، افزود: «زمانی که به آنچه در سوریه جریان دارد می‌نگرم، با وقایعی بسیار دردناک مواجه می‌شوم».

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در 24 ساعت گذشته، بیش از 6 هزار نفر مناطق شرق حلب را ترک کرده‌اند. عملیات تخلیه حلب، امروز جمعه نیز، ادامه خواهد یافت. توافق میان گروهای مخالف اسد و نیروی ها رژیم سوریه، با میانجیگری روسیه صورت گرفت.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای رسمی گفت که نزدیک به 3 هزار نفر از مخالفان مسلح، شرق حلب را ترک کرده‌اند. مرحله سوم خروج غیرنظامیان و زخمی‌ها، بامداد امروز جمعه انجام شد.

توافق آتش بس و خروج مخالفان مسلح و غیرنظامیان پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سهشنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارشهایی از کشتار غیرنظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبهنظامیان متحدش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید