ویدیو.. دو کاروان حامل مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب خارج شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

منابع مخالفان، تلویزیون دولتی سوریه و یک مقام مسئول در دولت ترکیه اعلام کردند که شامگاه پنجشنبه 15 دسامبر، دومین کاروان حامل مخالفان مسلح به همراه خانواده هایشان و غیرنظامیان، مناطق شرق حلب را به سمت حومه غربی شهر، ترک کرد.

تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که کاروان دوم، شامل 15 اتوبوس می شود.

گزارش ها حاکی از آن است که سومین کاروان هم برای خارج کردن مخالفان مسلح و غیر نظامیان از بخش شرقی حلب، آماده می شود.

بعد از ظهر پنجشنبه، نخستین کاروان حامل زخمی ها، مخالفان مسلح و غیر نظامیان از مناطق تحت کنترل مخالفان در شهر حلب از این شهر خارج شد.

خروج این کاروان ها بر پایه توافقی صورت می گیرد که بر پایه آن، مخالفان مسلح به همراه خانواده هایشان، زخمی ها و غیر نظامیانی که مایل هستند، از مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب خارج شده و به مناطق دیگر منتقل می شوند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که نخستین کاروان شامل دستکم 17 اتوبوس و 10 آمبولانس می شود. یک مقام مسئول در دولت سویه هم گفته است کاروان نخست حامل 951 شخص است.

وزارت دفاع روسيه هم گزارش داد که بیش از 108 هزار غیر نظامی تا کنون به مناطق امن در حلب منتقل شده اند.

یک منبع در دولت سوریه به خبرگزاری رویترز گفت که احتمالا پنجشنبه کاروان دومی از شرق حلب، خارج خواهد شد. یک مقام مسئول ترکیه نیز گفت برآورد می شود طی دو یا سه روز آینده، 50 هزار تن از شرق حلب خارج شوند.

سازمان بهداشت جهانی خواستار اعزام 8 اتوبوس اضافه برای انتقال مخالفان مسلح و خانواده هایشان شد. دیده بان حقوق بشر سوریه هم گزارش داد که نخستین مجموعه از زخمی ها، به حومه غربی حلب رسید.

تلویزیون دولتی سوریه هم تصاویری از صف بلند اتوبوس های سبز نشان داد که از محله الراموسه واقع در نزدیکی مناطق تحت کنترل مخالفان، خارج می شوند.

بدین ترتیب و با خارج شدن مخالفان مسلح از شرق حلب، تمام این شهر به کنترل نیروهای دولتی در خواهد آمد. این اتفاق می تواند یک پیروزی بزرگ برای نظام بشار اسد به شمار آید.

به اجرا در آمدن این توافق با موانعی روبرو شده بود. صبح پنجشنبه یک کاروان پزشکی که در حال خروج از شر حلب بود، هدف شلیک آتش از سوی نیروهای هوادار نظام بشار اسد قرار گرفت. رئیس سازمان اورژانس حلب به خبرگزاری رویترز گفت که دستکم 3 تن در این شلیک آتش زخمی شدند.

سازمان ملل متحد هم وقوع حوادثی امنیتی را تایید، اما تاکید کرد که عملیات خارج کردن مردم ادامه دارد. خبرگزاری اینترفکس به نقل از وزارت دفاع روسیه گزارش داد که سازمان جهانی صلیب سرخ در انتقال زخمی ها از حلب مشارکت می کند.

الفوعه و کفریا

هم زمان، اتوبوس ها و آمبولانس هایی به سمت دو شهرک الالفوعه و کفریا واقع در استان ادلب که توسط مخالفان محاصره می شوند، حرکت کردند. بنا بر رسانه های دولتی سوریه، این اتوبوس ها و آمبولانس ها قرار است زخمی ها را به همراه خانواده هایشان از این دو شهرک خارج کنند.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داده است که «29 اتوبوس و آمبولانس به همراه تیم های پزشکی به دو شهرک محاصره شده کفریا و الفوعه در استان ادلب فرستاده شده اند».

رامی عبد الرحمن مدیر دیده بان حقوق بشر سوریه گمانه زنی کرد که خارج کردن زخمی ها و خانواده هایشان از دو شهرک کفریا و الفوعه برپایه همان توافقی صورت می گیرد که برای خارج کردن مخالفان مسلح و شبه نظامیان از شرق حلب حاصل شد.

«جیش الفتح» ائتلافی از گروه های اسلامگرا و در دراس آن ها جبهه جیش الفتح (گروهی که پیش از اعلام جدا شدنش از القاعده به نام النصره شناخته می شد)، از تابستان 2015، همه استان ادلب به جز دو شهرک کفریا و الالفوعه را به کنترل خود در آورده است.

مردم این دو شهرک شیعه نشین هستند و بیشتر آن ها از نظام بشار اسد هواداری می کنند.

توافق اولیه آتش بس که شامگاه سه شنبه 13 دسامبر به آن دست یافته شد. با موانعی روبرو شد.

منابعی در سازمان ملل متحد و در اپوزیسیون سوریه اعلام کردند که ایران، بزرگترین متحد منطقه ای نظام بشار اسد، شرط هایی وضع کرده که باعث تعویق اجرای توافق آتش بس شده بود. ایران می خواست هم زمان، زخمی ها از دو روستای کفریا، بیرون برده شوند.

توافق آتش بس پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و متحدانش به دست آورده است.

سپاه پاسداران ایران، گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان نظام اسد به شمار می آیند.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید