مصر .. عادل حباره خطرناکترین تندروی مصری اعدام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع امنیتی در مصر صبح روز پنج شنبه از اعدام عادل جباره «خطرناکترین تروریست سینا» در زندان الاستئناف خبر دادند.

به گزارش «العربه.نت»، نیروهای امنیتی، در ساعات اولیه بامداد پنجشنبه 15 دسامبر، حباره را از زندان طره به زندان الاستئناف منتقل کردند.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، به درخواست وزیر دادگستری این کشور، حکم اعدام حباره را امضا کرده است. فرد اعدام شده، به قتل 25 سرباز مصری در «کشتار دوم رفح» متهم است.

منابعی در مصر گفته اند که حسام عبدالرحیم وزیر دادگستری مصر، طی نامه ای به السیسی، خواستار امضای حکم اعدام حباره، متهم اصلی «کشتار دوم رفح» شده بود.

دادگاه تجدید نظر مصر، روز یکشنبه گذشته، حکم اعدام حباره را که از سوی دادگاه جنایی صادر شده بود، به دلیل محکومیت در پرونده « کشتار دوم رفح» تایید کرد.

حباره یکی از خطر ناکترین تندروهای اسلامگرا در سینا به شمار می آید. وی یک هسته تروریستی را در سینا اداره می کرد. حباره در سال 2013 پیش از منفجر کردن خود در یکی از بازارهای پر رفت و آمد عریش، توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

وی به شماری از «عملیات تروریستی» از جمله «کشتار دوم رفح» در مرز میان مصر و اسرائیل در 19 اگوست 2013 متهم شد. در این «عملیات تروریستی»، 25 سرباز مصری کشته شدند.

تاکنون چهار حکم اعدام علیه حباره، به اتهام قتل افسران و سربازان مصری در عملیات تروریستی مختلف، داشتن افکار تکفیری و پیوستن به گروه داعش و ترویج اعمال خشونت آمیز، صادر شده بود.

وی به مسئولیت خود در کشتار دوم رفح اعتراف کرد و با اشاره به کشتن 25 سرباز مصری در سینا، گفته بود: «من عادل حباره، صاحب 25 شمع نورانی هستم».

حباره به همراه شماری دیگر از متهمان، در سال 2014، پس از پایان اولین دادگاه، تلاش کرد که از دست ماموران فرار کند اما نیروهای امنیتی مصر توانستند در یک عملیات تعقیب، متهمان را دستگیر و به زندان العقرب منتقل کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم