سازمان ملل: شهر چهار هزار ساله حلب تنها در چهار سال ویران شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یان انگلند مشاور فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، پنجشنبه 12 دسامبر در یک نشست خبری درباره اوضاع حلب، درباره وضعیت این شهر ابراز تاسف کرد و گفت شهری که ساخت آن چهار هزار سال به طول انجامیده بود، طی چهار سال ویران شد.

یان انگلند که در ژنو سخن می‌گفت، افزود: «سازمان ملل در تهیه توافق‌نامه روسیه و ترکیه برای خارج کردن، مخالفان مسلح از بخش‌های شرقی حلب، نقشی نداشته است».

او که دبیر کل انجمن پناهندگان نروژ (NRC) نیز اهست، ادامه داد: «بیشتر آنان که از حلب خارج می‌شوند به ادلب رفته و یا راهی ترکیه می‌شوند».

او تعداد این افرادی که در روزهای اخیر از شرق حلب گریخته‌اند را حدود 500 هزار نفر تخمین زد.

انگلند از آمادگی سازمان ملل متحد برای نظارت بر خروج شهروندان از شرق حلب به سوی ادلب خبر داد وگفت: «شرایط در اردوگاه‌های پناهجویان به شدت دشوار است».

پیش از این، خبرگزاری رویترز از یک مقام بلندپایه ترکیه نقل کرده بود که مقامات عالی‌رتبه روسیه و ترکیه، روز چهارشنبه 14 دسامبر در ترکیه دیدار کرده و درباره بازگشایی مسیری برای خروج شهروندان و مخالفان مسلح از حلب گفتگو کرده‌اند.

این مقام مسئول همچنین از تلاش‌ها و مذاکرات مستمر کشورش به همراه آمریکا، ایران، اتحادیه اروپا و کشورهای خلیج درباره مضعیت مخالفان مسلح حکومت سوریه در حلب خبر داد.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه دپیش از این گفته بود، این نشست یکی از مجموعه نشست‌های ترکیه و جامعه جهانی درباره بحران سوریه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size