آغاز اجرای توافق خارج کردن مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

پس از برخی مانع تراشی ها، سرانجام توافق آتش بس در حلب و خارج کردن مخالفان مسلح و غیر نظامیان از بخش شرقی آن، به مرحله اجرا در آمد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که عملیات خارج کردن 5 هزار تن از مخالفان مسلح به همراه خانواده هایشان از حلب آغاز شد. تلویزیون دولتی سوریه هم گزارش داد که اتوبوس های سبز به منظور خارج کردن مخالفان مسلح به همراه خانواده خانواده هایشان وارد بخش های تحت کنترل خالفان در حلب شدند.

«الجبهه الشامیه» از گروه های اپوزیسیون سوریه اعلام کرد که آمبولاس هایی از ترکیه در عملیات خارج کردن مخالفان مسلح و غیرنظامیان از حلب مشارکت می کنند.

پیش از این یکی از گروه های اپوزیسیون و اطلاع رسانی جنگ وابسته به حزب الله لبنان که متحد بشار اسد رئیس نظام سوریه است، اعلام کردنده بودند که روز پنجشنبه 15 دسامبر، عملیات خارج کردن مردم از مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح در حلب، آغاز شد.

ارتش سوریه پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که به همراه نیروهای دولتی سوریه، اقدام های لازم را برای خروج مخالفان مسلح به همراه خانواده هایشان از شرق حلب به سمت ادلب که در کنترل مخالفان قرار دارد، انجام داده است.

در این بیانیه آمده است: «مخالفان مسلح به وسیله 20 اتوبوس و 10 خودروی آمبولانس، گذرگاه های ویژه ای را به سمت ادلب، طی خواهند کرد».

ارتش روسیه با بیان این که برپایه دستورهای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری این کشور عمل می کند، افزود: «مقام های سوریه سلامت تمام مخالفان مسلحی را که تصمیم به ترک محله های شرق حلب گرفته اند، تضمین می کنند».

در همین راستا تلویزیون دولتی سوریه گزارش داد که 4 هزار تن از مخالفان مسلح به همراه خانواده هایشان در چارچوب توافقی که پنجشنبه اعلام شد، از شرق حلب خارج خواهند شد».

فعالان سوری پیش از این به تلویزون «الحدث» گفته بودند که گردهم آوردن زخمی های شرق حلب به منظور خارج کردن آن ها از منطقه، آغاز شده است. آن ها گفتند که زخمی ها منتظر گروه های صلیب سرخ هستند تا آن ها را به خارج از شهر ببرند.

این در حالی است که چهارشنبه، وجود توافق، حلب شاهد درگیری هایی میان نیروهای دولتی و مخالفان بود. اطلاع رسانی جنگ وابسته به حزب الله لبنان اعلام کرد: «طی تماس های گسترده شبانه میان دستگاه های ذی ربط در مذاکرات، توافق آتش بسی که بر پایه آن مخالفان مسلح از محله های شرقی شهر حلب خارج می شوند، تثبیت شد».

یک مسئول در گروه «الجبهه الشامیه» از گروه های مخالف حکومت بشار اسد هم اعلام کرد، آتش بس جدید ساعت دو و نیم صبح پنجشنبه (00:30 به وقت گرینویچ) آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز هم گزارش داد از ساعت های نخست آغاز آتش بس، صدای شلیک آتش در حلب شنیده نشد.

بیرون رفتن مخالفان مسلح از حلب می تواند یک پیروزی بزرگ برای نظام بشار اسد به شمار آید. توافق اولیه آتش بس که شامگاه سه شنبه 13 دسامبر به آن دست یافته شد. با موانعی روبرو شد.

منابعی در سازمان ملل متحد و در اپوزیسیون سوریه اعلام کردند که ایران، بزرگترین متحد منطقه ای نظام بشار اسد، شرط هایی وضع کرده که باعث تعویق اجرای توافق آتش بس شده بود. ایران می خواست هم زمان، زخمی ها از دو روستای کفریا و فوعه در استان ادلب که در محاصره مخالفان قرار دارد، بیرون برده شوند.

عبدالسلام عبدالرزاق سخنگوی نظامی گروه نورالدین الزنکی گفت که توافق نهایی حاصل و اجرایی می شود.

تاکنون مشخص نیست این توافق که تا شامگاه پنجشنبه اطلاع رسانی حزب الله در آن تشکیک می کرد، چگونه حاصل شده است.

درگیری هایی هم شامگاه چهارشنبه در مناطق جنوبی حلب میان مخالفان مسلح و نیروهای دولتی درگرفت.

این توافق با میانجی گری روسیه، هم پیمان نظام بشار اسد و ترکیه، از کشورهای پشتیبان مخالفان، روز سه شنبه به دست آمد.

توافق آتش بس پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تحت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان عراقی متحدش به دست آورده است.

توافق آتش بس پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان عراقی متحدش به دست آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید