نیروهای ایرانی صدها تن را که برپایه توافق آتش‌بس قصد خروج از حلب داشتند توقیف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری آناتولی ترکیه چهارشنبه 14 دسامبر به نقل از کریم کینیک گزارش داد حدود 1000 تن که برپایه توافق آتش بس، قصد خروج از حلب را داشتند، در یک ایست بازرسی متعلق به نیروهای ایرانی در خارج از شهر، توقیف شده اند.

کینیک در این باره گفت: «این مردمان از ایست بازرسی روس ها گذشته بودند».

او افزود: «اما پس از ترک حلب، در ایست بازرسی دوم که توسط نیروهای ایرانی برپا شده، توقیف شدند و به آن ها اجازه ترک آن جا داده نمی شود».

خروج این افراد از حلب بر پایه توافقی صورت می گیرد که شامگاه سه شنبه برای آتش بس و خروج مخالفان مسلح و غیرنظامیان از مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب حاصل شد.

این در حالی است که مسئولانی در دو گروه اپوزیسیون سوریه و یک مقام مسئول در سازمان ملل متحد می گویند ایران شرط های جدیدی برای اجرای توافق آتش بس در حلب که در مذاکرات میان ترکیه و روسیه حاصل شده، وضع کرده است.

بنا بر این گزارش، ایران که از دولت بشار اسد رئیس نظام سوریه حمایت می کند، خواهان خارج کردن هم زمان زخمی ها از دو روستای فوعه و کفریا در استان ادلب است که در محاصره مخالفان مسلح قرار دارد.

یک مقام مسئول در گروه «الجبهه الشامیه» که از گروه های ارتش آزاد سوریه گفت: «این شرط های ایران به الجبهه الشامیه ابلاغ شده است».

او که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت: «مذاکرات را باید شکست خورده تلقی کرد. به مردم اجازه خروج ندادند. بهانه گیری می کنند از جمله درباره الفوعه و کفریا. اما این سخنان بیشتر بهانه است تا حقیقت».

او افزود: «این بهانه است برای به شکست کشاندن توافق زیرا ایرانی ها توافق نمی خواهند».

یک مقام مسئول در سازمان ملل متحد هم گفت: «به نظر می رسد ایرانی ها شرط هایی برای خارج کردن هم زمان زخمی ها از الفوعه و کفریا دارند».

سخنگوی گروه نور الدین الزنکی هم به خبرنگاران گفت: «شبه نظامیان فرقه گرای ایرانی، آتش بس حلب محاصره شده را به شکست کشاندند... آن ها درخواست های جدیدی برای منافع خاص خود دارند».

برای سال ها، بخش شرقی حلب در کنترل مخالفان بود. اما در هفته های اخیر نظام اسد و متحدانش متشکل از سپاه پاسداران ایران، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، حمله ای بزرگ برای خارج کردن مخالفان از این شهر آغاز کرده بودند. در این حمله، صدها تن از غیرنظامیان کشته شدند.

توافق آتش بس پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان عراقی متحدش به دست آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم