ایران شرط جدید گذاشت.. اجرای توافق خروج مردم از شرق حلب به تعویق افتاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

عملیات خارج کردن جنگجویان اپوزیسیون و غیر نظامیان از مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب که قرار بود بر پایه توافقی میان روسیه و ترکیه از صبح چهارشنبه آغاز شود، به تعویق افتاد.

برخی گزارش ها حاکی از آن است که ایران، شرط های جدیدی برای اجرایی شدن این توافق وضع کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع اپوزیسیون و سازمان ملل متحد گفتند که ایران، بزرگترین هم پیمان منطقه ای نظام بشار اسد، خواهان آن است تا هم زمان با خروج مردم از مناطق محاصره شده شرق حلب، زخمی ها از دو روستای الفوعه و کفریا بیرون آورده شوند. این دو روستا در محاصره مخالفان حکومت سوریه قرار دارد.

مخالفان می گویند که این شرط ایران، تنها بهانه ای برای به تعویق انداختن خروج مخالفان مسلح و غیرنظامیان از حلب است.

دیده بان حقوق بشر سوریه هم اعلام کرد که عملیات خارج کردن مردم از شهر حلب به دلایل نا معلومی به تعویق افتاده است.

توافق آتش بسی که با میانجی گری روسیه، بزرگترین متحد نظام اسد و ترکیه، هم پیمان مخالفان، حاصل شد، در پی پایان دادن به سال ها جنگ در حلب بود. این توافق بزرگترین پیروزی برای نظام بشار اسد در جنگی به شمار می آید که از حدود 5 سال پیش در جریان است.

برای سال ها، بخش شرقی حلب در کنترل مخالفان بود. اما در هفته های اخیر نظام اسد و متحدانش متشکل از سپاه پاسداران ایران، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، حمله ای بزرگ برای خارج کردن مخالفان از این شهر آغاز کرده بودند. در این حمله، صدها تن از غیرنظامیان کشته شدند.

با وجود توافق آتش بس که شامگاه سه شنبه حاصل شد، حملات هوایی، توپخانه ای و شلیک آتش، صبح چهارشنبه از سر گرفته شد. تلویزیون دولتی سوریه هم مخالفان را به حملات توپخانه ای به محله بستان القصر متهم کرد که نیروهای دولتی سوریه اخیرا آن را به کنترل خود در آورده بودند. به گزارش تلویزیون سوریه، در بمباران بستان القصر، دستکم 6 تن کشته شدند. این در حالی است که مخالفان، نیروهای دولتی ترکیه را به انجام حمله به منظور به بن بست کشاندن توافق، متهم می کنند.

یک شاهد از خبرگزاری رویترز که در منطقه مورد توافق برای خروج حضور داشت، گفت که تا سپیده دم چهارشنبه کسی خارج نشد.

او ادامه داد که 20 اتوبوس با موتورهای روشن در این منطقه منتظر بودند اما هیچ نشانه ای از حرکت آن ها به سمت مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب وجود ندارد.

اما در تحولی که به نظر می رسد جدای از توافق باشد، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که 6 هزار غیر نظامی و 366 مخالف مسلح در 24 ساعت گذشته، مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب را ترک کردند.

در همین حال حسین مفتی اغلو سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه گفت که مذاکرات میان گروه های مخالفان و افسران روس، به دست یابی به توافقی برای آتش بس در شهر انجامید که از شامگاه گذشته (سه شنبه) آغاز شد.

او افزود که این توافق مرحله دیگری دارد و آن خارج کردن مخالفان مسلح و غیر نظامیان از مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب به سمت استان ادلب است.

مفتی اغلو ادامه داد: «ترکیه در هفته های گذشته، تلاش های بسیاری برای گشودن گذرگاه های امن به سمت شرق حلب انجام داد. دست یابی به آتش بس مساله ای مثبت است. اما ما باید بیدار باشیم و سیر توافق را از نزدیک زیر نظر بگیریم».

از سویی خبرگزاری آناتولی نوشت که مسئولانی در سازمان اطلاعات ترکیه، نقش برجسته را در این توافق بر عهده داشتند. آن ها میانجی گری های گسترده ای میان طرف ها انجام دادند تا هزاران غیر نظامی تحت محاصره نیروهای دولتی و متحدانشان، به صورتی امن به همراه مخالفان مسلح، از شهر خارج شوند.

توافق آتش بس پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تخت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان عراقی متحدش به دست آورده است.

بنا بر این گزارش، 82 تن از قربانیان در روزهای اندک گذشته در چهار محله حلب کشته شده اند.

فعالان میدانی و منابع آگاه گزارش داده اند که نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان روز دوشنبه، دستکم 200 تن را در چهار محله شرق حلب اعدام کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الحدث، بنا بر این گزارش ها، کادر پزشکی بیمارستان الحیات در محله کلاسه حلب، از جمله اعدام شدگان هستند. این افراد با شلیک گلوله اعدام شدند.

همچنین شبه نظامیان متحد نظام بشار اسد، 9 کودک و 4 زن را در محله الفردوس زنده سوزاندند.

فعالان می گویند بیشتر اعدام ها توسط شبه نظامیان حزب الله لبنان صورت گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید