اردوغان: دولت سوریه توافق حلب را نقض کرد.. مذاکرات ترکیه با ایران و روسیه برای احیای توافق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، چهارشنبه 14 دسامبر، نیروهای دولتی سوریه را به نقض آتش بس مورد توافق در حلب متهم کرد و گفت که ترکیه همچنان برای ایجاد گذرگاه های امن برای خروج مخالفان مسلح و غیرنظامیان از شرق حلب تلاش می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اردوغان گفت با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه درباره اوضاع حلب تلفنی گفت وگو خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه که در حضور مجموعه ای از مسئولان محلی در آنکارا سخن می گفت، توافق آتش بس در حلب را «بسیار ناپایدار» توصیف کرد.

او همچنین افزود آمادگی ها برای پناه دادن به آوارگان حلب در ادلب سوریه و ترکیه، به پایان رسیده است.

در همین حال مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه روسیه گفت که آنکارا در حال مذاکره با روسیه و ایران برای اجرایی شدن توفق آتش بس در حلب است.

چاووش اغلو که در حضور خبرنگاران سخن می گفت، افزود «روز گذشته توافق کامی برای خارج کردن غیرنظامیان در درجه اول بود... اما اکنون می بینیم که نظام و گروه های دیگر برای جلوگیری از اجرا شدن این توافق تلاش می کنند».

او افزود: «به جلسات خود ادامه می دهیم، با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت و گو خواهم کرد».

برای سال ها، بخش شرقی حلب در کنترل مخالفان بود. اما در هفته های اخیر نظام اسد و متحدانش متشکل از سپاه پاسداران ایران، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، حمله ای بزرگ برای خارج کردن مخالفان از این شهر آغاز کرده بودند. در این حمله، صدها تن از غیرنظامیان کشته شدند.

توافق آتش بس شامگاه سه شنبه 13 دسامبر پس از حمله بزرگ نیروهای دولتی سوریه به همراه متحدانشان به مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق حلب حاصل شده است. این حمله که صدها کشته بر جای گذاشت، باعث شد مخالفان مناطق تحت کنترل خود را به سرعت از دست بدهند.

قرار بود این توافق از بامداد چهارشنبه از اجرایی شود اما علاوه بر در گرفتن درگیری هایی میان دو طرف، خروج غیر نظامیان و مخالفان مسلح از حلب صورت نگرفت.

پیش از دست یابی به توافق آتش بس، سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرده بود که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان عراقی متحدش به دست آورده است.

مسئولانی در دو گروه اپوزیسیون سوریه و یک مقام مسئول در سازمان ملل متحد می گویند ایران شرط های جدیدی برای اجرای توافق آتش بس در حلب که در مذاکرات میان ترکیه و روسیه حاصل شده، وضع کرده است.

بنا بر این گزارش، ایران که از دولت بشار اسد رئیس نظام سوریه حمایت می کند، خواهان خارج کردن هم زمان زخمی ها از دو روستای فوعه و کفریا در استان ادلب است که در محاصره مخالفان مسلح قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید