ویدیو.. سازمان ملل از کشتار ده‌ها غیر نظامی در حلب سخن می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرد که گزارش هایی از کشتار غیر نظامیان در شرق حلب توسط نیروهای دولتی سوریه و شبه نظامیان عراقی متحدش به دست آورده است.

بنا بر این گزارش، 82 تن از قربانیان در روزهای اندک گذشته در چهار محله حلب کشته شده اند.

این در حالی است که یک منبع نظامی سوری به خبرگزاری رویترز گفته است که ارتش دولتی سوریه، کنترل تمام محله های حلب را که مخالفان از آن ها عقب نشینی کرده اند، در دست گرفته است.

در همین حال رابرت کولفیل سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، نسبت به عملیات انتقامجویانه علیه غیر نظامیانی که در «زاویه ای از جهنم به مساحت کمتر از یک کیلومتر مربع که مخالفان آن را کنترل می کنند پنهان شده اند» ابراز نگرانی کرد. او افزود که سقوط این منطقه کوچک به دست نیروهای دولتی و متحدانش، نزدیک است.

نیروهای سپاه پاسداران، شبه نظامیان حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی که از حمایت هوایی روسیه برخوردارند، متحدان بشار اسد رئیس نظام سوریه را تشکیل می دهند.

کولفیل که در نطقی رسانه ای سخن می گفت، از گروه شبه نظامی عراقی «النجباء» نام برد که نامش در ضمن مشارکت کنندگان در کشتارهای حلب، تکرار می شود.

این مقام در سازمان ملل متحد گفت: «شامگاه گذشته (دوشنبه) گزارش هایی درباره کشتار دستکم غیر نظامی توسط نیروهای متحد حکومت سوریه، دریافت کردیم که 11 زن و 13 کودک از جمله آن ها هستند. این قربانیان از ساکنان چهار محله مختلف بسان القصر، الفردوس، الکلاسه و الصالحین بودند».

او ادامه داد: «گزارش هایی در دست داریم که می گوید افرادی در حال فرار در خیابان ها و همچنین افرادی که در منازلشان حضور دارند، شلیک شود، هدف شلیک گلوله قرار گرفتند». او ادامه داد: «احمالا شمار قربانیان بسیار بیشتر از این ها باشد».

کولیفیل گفت: «تنها راه از میان بردن گمان ها و نگرانی ها درباره وقوع جنایت های گروهی چه در حلب یا افراد فراری از آن یا حتی جنگجویان و غیر نظامیانی که توسط نیروهای دولتی دستگیر شدند، این است که نظارتی از سوی هیئت های خارجی همچون سازمان ملل متحد صورت گیرد».

فرانسه سه شنبه خواستار به کار بردن تمام ابزارها و روش ها برای تحقیق درباره آن چه که در حلب روی می دهد شده است. پاریس همچنین به روسیه هشدار داد که در حال ریسک است و احتمالا به عنوان شرکت کننده در اقدام های «انتقامجویانه و وحشت برانگیز» شناخته شود.

ینس لاریکه سخنگوی سازمان ملل متحد در امور بشر دوستانه گفت: «به نظر می رسد فروپاشی کامل انسانیت در حلب روی داده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید