لاوروف: مذاکرات با آمریکا درباره سوریه به بن‌بست رسیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دوشنبه 12 دسامبر گفت که مذاکرات با ایالات متحده آمریکا درباره سوریه، به بن بست رسیده است.

او افزود که پیشروی شبه نظامیان داعش در شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) احتمالا با کمک واشینگتن و هم پیمانانش صورت گرفته باشد تا فشارها بر روی مخالفان حکوت سوریه در حلب کم شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لاورف که در جریان سفر به بلگراد در کنفرانسی خبری، افزود که روسیه آماده مذاکره سریع با ایالات متحده درباره باز کردن گذرگاه هایی برای خروج مخالفان مسلح از حلب است. او در عین حال تاکید کرد که رسیدن به هر توافقی در این باره باید پیش از هرگونه اعلام آتش بس باشد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: «ما با همتایان آمریکایی مان بر این موضوع به توافق رسیده بودیم. همگامی که سوم دسامبر با جان کری (وزیر امور خارجه آمریکا) در رم دیدار کردم، با چنین پیشنهادی موافقت کرد. آن ها حتی موافقت کتبی خود را با این پیشنهاد به ما دادند».

او افزود: «اما پس از سه روز، این توافق را زیر پا گذاشته و به موضع سابق خود که به بن بست می انجامد، باگشتند. موضع آن ها این بود: پیش از هر توافقی بر سر گذرگاه های انسانی، باید آتش بس برقرار شود. این به معنی دادن فضایی بیشتر به شورشیان است».

این سخنان لاوروف با ادامه پیشروی نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان از سپاه پاسداران ایران، حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی و کشتن ده ها تن از غیر نظامیان در مناطق شرق حلب، همزمان شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید