داده‌های جدید درباره انفجار کلیسا در مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مرقص مختار، یکی از خادمان کلیسای البطرسية در عباسیه، داده‌های جدیدی درباره این حادثه ارائه کرد. او سه‌شنبه 13 دسامبر به خبرنگاران گفت که فرد تروریست را یک روز قبل از حادثه، در کلیسا ملاقات کرده است.

مختار می‌گوید: «تروریست روز شنبه به تنهایی به کلیسا آمد و درباره برخی کتاب‌های دینی که تاریخ مسیحیت را روایت می‌کند، چند سوال پرسید. او در حالی که یک کیف بزرگ آبی رنگ به دوش داشت و می‌خواست وارد کلیسا شود، ادعا کرده بود در حال انجام یک مطالعه درباره دین مسیح است و می‌خواهد با یک کشیش ملاقات کند».

این خادم کلیسا به مهاجم تروریست گفته بود: «کلیسا الان تعطیل است و اینک کسی در آن حضور ندارد. او می‌تواند فردا صبح مراجعه کرده و با کسی که می‌خواهد ملاقات کند».

مرقص مختار بلافاصله پس از دیدن جسد و تصویر تروریست انتحاری، او را به یاد آورده و مطمئن شد او همان کسی است که روز شنبه ملاقات کرده بود.

مرقص گفت صبح روز سه‌شنبه به دادستانی خواهد رفت تا این اطلاعات جدید را در اختیار آنها بگذارد.

نبیل صادق، دادستان مصر اعلام کرد، 4 متهم از جمله یک زن به اتهام دست داشتن در برنامه‌ریزی و انجام انفجار کلیسای قبطیان البطرسية در منطقه العباسیه قاهره بازداشت شده اند. حکم بازداشت 15 روزه متهمان این انفجار که 24 کشته و 49 زخمی در پی داشت، برای بازجویی و انجام تحقیقات، صادر شده است.

دادستانی این افراد را به قتل عمد شهروندان قبطی، حمل اسلحه، پناه دادن به تروریست‌ها، انجام عملیات خصمانه علیه دولت و پیوستن به سازمان‌های تروریستی متهم کرد.

دادستانی از نیروهای امنیتی خواسته که مهاب مصطفى السيد قاسم وكرم أحمد عبد العال إبراهيم، دو متهم فراری را دستگیر کند.

تحقیقات دادستانی امنیت ملی نشان داد که محمود شفیق، فرد انتحاری که عملیات را اجرا کرد، پیش از آغاز مراسم روحانی (نماز)، به سرعت وارد کلیسا شده و هنگامی که یکی از نیروهای امنیتی به او مشکوک شده و او را تا درب پشتی کلیسا که مخصوص ورود بانوان بود، تعقیب کرد، این مهاجم انتحاری بمب همراه خود را منفجر کرد.

دادستان در بررسی‌ها متوجه شد که دوربین‌های مدار بسته موجود در صحن کلیسا تنها بر خارج از صحن مترکز شده‌اند. دادستان همچنین به آزمایشگاه‌های جنائی، پزشکی قانونی و کارشناسان مواد منفجره دستور داد، به سرعت گزارشی فنی درباره این حادثه انفجار را تهیه و ارائه کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم