ترکیه با روسیه بر سر آتش‌بس و خارج کردن مخالفان و غیرنظامیان از حلب مذاکره می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام مسئول بلند پایه در دولت ترکیه سه شنبه 13 دسامبر اعلام کرد که این کشور با روسیه بر سر باز کردن گذرگاه هایی برای خارج کردن جنگجویان مخالف حکومت سوریه و غیر نظامیان از محله های باقی مانده در کنترل مخالفان در شرق حلب مذاکره می کند اما توافقی تا کنون حاصل نشده است.

روز دوشنبه 12 دسامبر، خطوط دفاعی مخالفان در محله هایی در شرق حلب فروریخت که باعث پیشروی بزرگ نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان شد. در حال حاضر تنها مساحت بسیار کوچکی از شرق حلب در کنترل مخالفان است.

نیروهایی از سپاه پاسداران ایران، شبه نظامیان حزب الله لبنان و شبه نظامیان شیعه عراقی، افغان و پاکستانی، نیروهای دولتی را در نبردشان علیه مخالفان همراهی می کنند. این نیروها از پشتیبانی هوایی روسیه برخوردارند.

مقام مسئول در دولت ترکیه که خواسته نامش فاش نشود، به خبرگزاری رویترز گفت: «تلاش ها برای بازکردن گذرگاهی با هدف خروج جنگجویان و غیر نظامیان همچنان در جریان است اما تا کنون در این باره توافقی خاصل نشده است».

او ادامه داد: «انتظار می رود مسئولانی از ترکیه و روسیه فردا (چهارشنبه) برای ارزیابی اوضاع، گردهم آیند و مساله باز کردن گذرگاه ها و همچنین آتش بس، در این نشست مطرح خواهد شد».

او افزود که ترکیه تلاش هایش را با ایالات متحده و همچنین ایران، اتحادیه اروپا و کشورهای خلیجی، برای کمک به خارج کردن جنگجویان مخالف حکومت سوریه از حلب ادامه می دهد.

در همین حال مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه روسیه گفت که آتش بس برای خارج کردن غیر نظامیان یک ضرورت است و آنکارا، مذاکرات خود را با روسیه و دیگر کشورها در روزهای آینده، بیشتر هم خواهد کرد.

او که در کنفرانسی خبری در آنکارا سخن می گفت، افزود: «ما شاهد زشت ترین صورت های خشونت وحشیانه در حلب هستیم و نظام و متحدانش، مسئول این وضعیت هستند. به زخمی ها اجازه خروج از شهر داده نمی شود و مردم گرسنه هستند».

او ادامه داد: «با این وجود به تلاش هایمان ادامه خواهم داد. همه هم ساکن شوند ما سکوت نخواهیم کرد... ما همواره پیشنهادهای ملموسی ارائه می دهیم اما می بینیم که کشورهای بسیاری اهمیت نمی دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید