السیسی: یک مهاجم انتحاری عامل انفجار کلیسای قبطیان در قاهره بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر اعلام کرد که عامل انفجار روز یکشنبه 11 دسامبر کلیسای قبطیان در قاهره، جوانی 22 ساله به نام محمود شفیق محمد مصطفی بود که 3 جوان دیگر و یک زن با او همکاری می کردند.

به گزارش العربیه، السیسی که دوشنبه 12 دسامبر در مراسم تشییع جنازه قربانیان انفجار کلیسا سخن می گفت، افزود عامل انتحاری که مجهز به کمربند بمب گذاری شده بود، وارد کلیسا شد و کمربند خود را منفجر کرد.

او ادامه داد که نیروهای امنیتی از روز یکشنبه جمع آوری جنازه تکه تکه شده جوان را آغاز کردند تا اطلاعات کاملی درباره او به دست آوردند. او وعده رسیدن به تمام جنایتکاران و قصاص آن ها را داد.

السیسی همچنین خواستار اصلاح قانون کیفری شد تا به گفته او، دست قضات برای مقابله سریع با تروریست ها باز باشد.

او ادامه داد که در مصر خللی امنیتی وجود ندارد اما نیتی برای ایجاد ناخرسندی میان مصری ها پس از موفقیت های بزرگی وجود دارد که کشور اخیرا به دست آورده است.

در همین حال جنازه های قربانیان با خودروهای آمبولانس به کلیسا رسید. اسقف ها و پطرها هم در مراسم نماز دست جمعی و خاکسپاری قربانیان شرکت کردند. نیروهای مسلح مصر مسئولیت برگزاری و حفظ امنیت این مراسم را بر عهده داشتند.

مشارکت در مراسم به خانواده های قربانیان منحصر بود و برای آن ها مجوزهای ورود صادر شده بود.

از سویی وزارت کشور مصر اعلام کرد که تصمیم گرفته به آماده باش نیروهای پلیس که پس از انفجار روز یکشنبه کلیسا آغاز شده بود، پایان دهد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد حمله را محکوم کرد. اتحادیه عرب با اعلام همدردی با خانواده های قربانیان و دولت مصر، برای زخمی ها آرزوی بهبودی عاجل کرد.

از سویی وزارت بهداشت مصر اعلام کرد آمار نهایی قربانیان انفجار صبح یکشنبه کلیسای قبطیان در قاهره، به 24 کشته و 49 زخمی رسیده است.

پیش از این وزارت بهداشت مصر شمار قربانیان را 25 کشته و 31 زخمی اعلام کرده بود.

این خونبارترین حمله به اقلیت قبطی مصر پس از حمله به کلیسای قدیسین اسکندریه در شب سال نوی میلادی در سال 2011 بود که 21 کشته بر جای گذاشت.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید