داعش بار دیگر بخش اعظم شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) در سوریه را تصرف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داد که شبه نظامیان گروه داعش، پس از شکست خطوط دفاعی نیروهای دولتی سوریه، بخش اعظم شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) را به تصرف خود در آوردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از دیده بان حقوق بشر سوریه، شبه نظامیان داعش طی حمله ای غافلگیر کننده، بلندی های محیط شهر را تصرف کردند.

شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) سال گذشته هم به تصرف شبه نظامیان داعش در آمده بود. چند ماه پس از آن نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه، این شهر را از تصرف شبه نظامیان باز پس گرفتند.

دیده بان حقوق بشر سوریه برای جان غیر نظامیان ساکن شهر ابراز نگرانی کرد زیرا اکثر آن ها از هواداران دولت سرویه هستند.

بنا بر این گزارش و همچنین گفته های شخصیت های اپوزیسیون سوریه که از سیر عملیات نظامی در این منطقه مطلع هستند، به جز بخش جنوبی شهر تدمر (پالمیرا)، اکثر شهر به تصرف شبه نظامیان داعش در آمده که عملیاتی در چند محور انجام دادند.

ارتش دولتی سوریه اعلام کرد که موفق به مقابله با حمله شبه نظامیان داعش به سوله های بزرگ گندم شده که در 10 کیلومتری شرق تدمر (پالمیرا) قرار دارد. ارتش سوریه در بیانیه خود با اعلام این که تلفات سنگینی به شبه نظامیان داعش وارد کرده، اشاره ای به حمله این شبه نظامیان به شهر تدمر (پالمیرا) نکرده است.

پیش از این ارتش دولتی سوریه اعلام کرده بود که نیرو و مهمات تازه ای به شهر تدمر (پالمیرا) برای دفاع از این شهر فرستاده است.
تصرف دوباره تدمر (پالمیرا) توسط شبه نظامیان داعش در حالی روی می دهد که نیروهای دولتی سوریه و متحدانشان، در آستانه یک پیروزی بزرگ و باز پس گیری کامل شهر حلب از کنترل مخالفان مسلح قرار دارند.

خبرگزاری اعماق وابسته به داعش گزارش داده که شبه نظامیان این گروه، دو کوه استراتژیک الطارق و عنتره را که بر شهر تدمر (پالمیرا) مشرف هستند، به تصرف خود در آوردند.

گزارش ها حاکی از آن است که شبه نظامیان داعش، حرکت به سمت پایگاه هوایی «تی-4» یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی سوریه واقع در نزدیکی تدمر (پالمیرا) را اغاز کرده اند. نیروهای روسی از این پایگاه برای پشتیبانی از ارتش دولتی سوریه استفاده می کنند.

منابع اپوزیسیون سوریه می گویند که گروه بزرگی از نیروهای روسیه در شهر تدمر (پالمیرا) حضور داشتند اما این نیروها با آغاز حمله شبه نظامیان داعش به سرعت فرار کردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید حمله داعش که روی پنجشنبه آغاز شد، به کشته شدن ده ها نیروی نظامی سوری، تصرف چند سوله بزرگ گندم و همچنین تعدادی چاه نفت و گاز انجامید.

این در حالی است که ائتلاف بین الملل به رهبری آمریکا، روز جمعه اعلام کرد 168 تانکر نفت را که داعش از آن استفاده می کرد، در حمله ای هوایی به نزدیکی شهر تدمر (پالمیرا) منهدم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید