یک مقام در اپوزیسیون: مخالفان اسد در حلب با خطر «مرگ یا تسلیم» مواجهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش سوریه و متحدانش یکشنبه 11 دسامبر به سمت جنوب شرق حلب پیشروی کردند. یک مقام مسئول در اپوزیسیون سوریه گفت که جنگجویان مخالف در منطقه ای که به مرور تنگ تر می شود، با خطر «مرگ یا تسلیم» مواجهند. این در حالی است که شمار زیادی از غیر نظامیان در معرض بمباران های شدید هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع دیپلماتیک گفتند که مسئولانی از روسیه و آمریکا، به منظور گفت وگوهایی بیشتر بر سر توافقی که بعید به نظر می رسد، گفت و گو می کنند. این توافق در صورت دست یابی قرار است به غیرنظامیان و جنگجویان مخالف، اجازه خروج از حلب را بدهند. اما یک مقام مسئول در اپوزیسیون گفت که جنگجویان در حلب تا کنون درباره چنین توافقی به موضعی واحد نرسیده اند.

کنترل کامل شهر حلب توسط نیروهای دولتی، پیروزی بزرگی برای بشار اسد رئیس نظام سوریه پس از حدود 6 سال جنگ داخلی به شمار می آید. اما دست یابی به همین پیروزی به معنی آن نیست که اسد کنترل کامل کشور را در دست گرفته است.

در حدود 200 کیلومتری شرق حلب، شبه نظامیان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، به طور ناگهانی پیشروی کرده و موفق به تصرف شره تاریخی تدمر (پالمیرا) و بیرون راندن نیروهای دولیت از آن شدند. این پیشروی که با وجود ضعف و عقب نشینی های شبه نظامیان داعش در مناطق دیگر سوریه و همچنین عراق حاصل شده، نشان از ناپایداری وضعیت در سوریه و نامشخص بودن آینده جنگ در آن دارد.

اما در حلب، حملات هوایی به بخش های محاصره شده تحت کنترل مخالفان ادامه یافت. دور جدید بمباران ها شامگاه شنبه آغاز شد و روز یکشنبه ادامه یافت. شاهدان عینی می گویند که در هر دقیقه، صدای بیش از یک انفجار شنیده می شود.

یک مقام مسئول در گروه «الجبهه الشامیه» که در حلب فعال است گفت: «اوضاع همچون روزهای گذشته ادامه دارد و هیچ کس دخالتی نکرد. وضعیت به سمت پایانی فاجعه بار پیش می رود».

همچنان هزاران تن از عیر نظامیان سعی می کنند از مناطق نبرد دور شوند. دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید که بیش از 120 غیر نظامی از مناطق شرق حلب فرار کردند اما ده ها هزار تن دیگر هچنان در این مناطق حضور دارند.

نیروی هوایی روسیه و نظامیانی از ایران و شبه نظامیان شیعه از لبنان، عراق، افغانستان و پاکستان، از نیروهای دولتی سوریه پشتیبانی می کنند. آن ها در سنگین شدن کفه جنگ به سود بشار اسد پس از عقب نشینی بزرگ در تابستان سال 2015، سهم ایفا کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید