پس از چند ساعت جنگ و گریز.. نظام سوریه: داعش تدمر (پالمیرا) را تصرف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

استاندار حمص یکشنبه 11 دسامبر اعلام کرد که گروه دولت اسلامی موسوم به داعش، شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) را تصرف کرد.

این نخستین اعتراف نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تصرف تدمر (پالمیرا) توسط شبه نظامیان داعش برای بار دوم است.

تلویزیون دولتی الاخباریه سوریه به نقل از طلال البرازی استاندار حمص گزارش داد که ارتش دولتی از شهر تدمر (پالمیرا) عقب نشینی کرده است.

بنا بر این گزارش، استاندار حمص گفته است که ارتش از همه راه های ممکن «برای جلوگیری از ادامه حضور «تروریست ها» در تدمر (پالمیرا) تلاش می کند.

این سخنان استاندار حمص پس از آن ایراد شد که دیده بان حقوق بشر سوریه و گروه داعش اعلام کردند شبه نظامیان این گروه شهر تاریخی تدمر (پالمیرا) را به تصرف خود در آوردند.

دیده بان حقوق بشر سوریه گزارش داده است که شهر تدمر (پالمیرا) شاهد عملیات جنگ و گریز نیروهای دولتی با شبه نظامیان داعش است.

بنا بر این گزارش، شبه نظامیان داعش ابتدا صبح یک‌شنبه به دلیل بمباران هواپیماهای روسی، به سمت باغ‌های اطراف شهر و مناطق الأحمر و جبل الطار عقب‌نشینی کردند. هوایپماها مناطق پیرامون حومه العامرية در شمال تدمر (پالمیرا)، جبل الطار در شمال غربي شهر، الوادي الأحمر و سوله هایی غلات در شمال شرقي تدمر (پالمیرا) و جبل هيان و مناطق پیرامونی آن در جنوب غربي شهر و همچنین المهر وجزل وجحار را بمباران کردند.

وزارت دفاع روسیه صبح یکشنبه اعلام کرد، نیروهای نظام سوریه با پیشتیبانی هواپیماهای روسی توانسته‌اند همه حملات داعش به تدمر را دفع کنند. براساس اعلام وزارت دفاع روسیه، هواپیماهای این کشور 64 عملیات انجام دادند و بیش از 300 تن از شبه نظامیان داعش را کشتند.

اما ساعاتی پس از آن، شبه نظامیان داعش با آغاز حمله ای جدید که عقب‌نشینی نیروهای اسد را در پی داشت، به شهر بازگشته و کنترل همه تدمر (پالمیرا) را به دست گرفتند.

دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید که درگیری ها با وجود ادامه بمباران هوایی، فعلا متوقف شده است.

خبرگزاری اعماق وابسته به داعش نیز گزارش داد که شبه نظامیان این گروه، همه تدمر (پالمیرا) را تصرف کرده اند.

شبه نظامیان داعش حدود 8 ماه پیش برای اولین بار مجبور به ترک تدمر شده بودند.

نیروهای رژیم اسد ماه مارس 2016 گذشته با پشتیبانی هوایی روس‌ها توانستند نیروهای داعش را که از ماه مه 2015 در تدمر (پالمیرا) بودند، بیرون برانند.

شبه نظامیان داعش در حملات تازه خود، ابتدا روز شنبه 10 دسامبر، پس از عقب‌نشینی نیروهای ارتش سوریه، علاوه بر تصرف قلعه باستانی تدمر (پالمیرا)، یک پایگاه نظامی مهجور شده در غرب فرودگاه تیفور را نیز به کنترل خود در آوردند.

شبه نظامیان داعش بلافاصله پس از تصرف تدمر (پالمیرا)، دستگیری گسترده شهروندان و انتقال آنه ا به مکانی نامعلوم را آغاز کرد.

برپایه اعلام دیدبان حقوق بشر سوریه، صدها تن از شبه نظامیان داعش که از عراق به شهر الرقه رفته بودند، به منظور مشارکت در نبردهای دایر، به مناطق مختلف سوریه اعزام شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید