بریتانیا: روابط ما با سعودی تاریخی 100 ساله دارد.. از سیاست‌های ایران در منطقه نگرانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرد که روابط کشورش با سعودی، سابقه ای بیش از 100 ساله دارد. او همچنین از تهدیدهای ایران که پادشاهی سعودی را نگران می کند، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش العربیه، بوریس جانسون در کنفرانس مشترک خبری با عادل الجبیر وزیر امور خارجه سعودی گفت که روابط میان سعودی بریتانیا به بازرگانی و امنیت منحصر نمی شود بلکه تا روابط میان دو ملت، امتداد دارد.

از سویی الجبیر گفت که درباره همکاری های امنیتی، نظامی و هماهنگی سیاسی و همکاری اقتصادی میان دو کشور با همتای بریتانیایی اش بحث و گفت و گو کرد.

الجبیر افزود که «اوضاع درد آور» در سوریه، از جمله موضعات مورد بحث بود و بر اهمیت دست یابی به راه حلی سیاسی برپایه قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد و ضرورت رساندن کمک های بشر دوستانه به آسیب دیدگان در سوریه، توافق شد.

درباره عراق هم الجبیر گفت موضع سعودی و بریتانیایی بر سر اجرای توافق نامه های سال 2014 که به همه طوایف حقشان را می دهد و وحدت ارضی و ملی عراق را تضمین می کند، یکسان است.

درباره یمن هم الجبیر از توافق بر سر پشتیبانی از تلاش های فرستاده سازمان ملل متحد با هدف دست یابی به راه حلی مسالمت آمیز، خبر داد.

موضوع ایران غایب این جلسه نبود. وزیر امور خارجه سعودی گفت که علاوه بر تروریسم و همکاری های ریاض و لندن برای مقابله با آن، دخالت دائم ایران در امور داخلی منطقه هم به بحث گذاشته شد و دو طرف با این دخالت اعلام مخالفت کردند.

وزیر امور خارجه بریتانیا در پاسخ به سوالی درباره سخنان سابقش درباره سعودی و عذرخواهی پس زا آن گفت: «امروز برای سخن گفتن درباره نکات مثبت میان کشورهایمان آمده ام و من به این روابط ایمان دارم».

از سویی الجبیر گفت که موضع بریتانیا درباره روابط بریتانیایی-سعودی استوار است و آن چه که از زبان وزیر امور خارجه بریتانیا منتشر شد، حقیقت گفته های او نبود و این سخنان از چارچوب خود خارج شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم