گزارشی از مرکز فرماندهی نیروهای سپاه ایران در نزدیکی حلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

«کمیته امنیت و ضد تروریسم» وابسته به «شوراى ملى مقاومت ایران»، می گوید که پادگانی به نام «بحوث» واقع در حومه جنوب شرقى شهر حلب مقر فرماندهی نیروهاى سپاه پاسداران ایران در این منطقه است.

حضور نیروهاى سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به آن و انتقال سلاح به سوریه نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل منحد به شمار می آید. کمیته سوم سازمان ملل متحد نیز در قطعنامه 15 نوامبر گذاشته ادامه مداخله نظامى ایران در سوریه وحمایت از کشتار غیر نظامیان در این کشور را محکوم کرده بود.

گزارش «کمیته امنیت و ضد تروریسم»، می گوید که «بحوث» مقر اصلی فرماندهی و استقرار نیروهای پاسداران است که در 30 کیلومتری جنوب شرقی حلب (5 کیلومتری جنوب شهر السفیره) واقع است.

این گزارش می افزاید که این مرکز به «پادگان حضرت رقیه» تغییر نام داده و تحت نظر پاسدار-سرتیپ سید جواد غفاری است که فرماندهى نیروهاى پاسداران در حلب را به عهده دارد.

غفاری، از فرماندهان جنگ ایران و عراق، از سه سال پیش فرماندهی نظامی حلب و جبهه شمالی سوریه را به عهده داشت و به تازگی به فرماندهی میدانی کل نیروهای سپاه در سوریه منصوب شده است. او چند ماه قبل به همراه قاسم سلیمانی با بشار اسد رئیس نظام سوریه ملاقات کرد و مورد تقدیر او قرار گرفت.

بنا بر گزارش مذکور ، در داخل این پادگان دو مرکز فرماندهی وجود دارد. یکی به سیستم فرماندهی سپاه اختصاص دارد و در محل دوم علاوه بر پاسداران، فرماندهان حزب الله لبنانى نیز حضور دارند و محل طراحی عملیات است.

این گزارش مدعی است که عده ای از افسران و فرماندهان ارتش سوریه نیز در این پادگان حضور داشته و با سپاه هماهنگی عملیاتی می کنند. این پادگان یکی از مراکز دائمی گردانهای موسوم به صابرین سپاه پاسداران (نیروهای تکاور) نیز هست. این نیروها به نفربرهای زرهی و مینی کاتیوشا مجهز هستند.

هر کدام از گروههای شبه نظامیان وابسته به سپاه در این پادگان، مراکز جداگانه یی دارند. فرمانده فاطمیون (شبه نظامیان شیعه افغانی وابسته سپاه) در پادگان بحوث، پاسدار سرتیپ امیر پور است. محل استقرار فاطمیون در 500متری محل استقرار نیروهای سپاه پاسداران است.

پادگان بحوث در جنوب شهر السفیره و نزدیک دریاچه نمک جبول قرار دارد و پیش از این از مهمترین مراکز کارخانجات تولید مواد شیمیایی و مهمات و موشک برای سلاحهای کشتار جمعی رژیم اسد بوده است.

نزدیکی به معادن نمک تأمین مواد اولیه برای ساخت مواد شیمیایی را تسهیل می کرد. ارتش اسد این پادگان را با کد 350 نامگذاری کرده است. پادگان بحوث و مراکز مرتبط با آن در جنوب السفیره محل ساخت موشکهای سپاه را نیز تشکیل می دهد.

سرلشگر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران ، در تاریخ 20 آبان 1395 گفته بود: «سوریه به جایی رسید که در سالهای گذشته ایران در حلب برایش صنعت موشکی ایجاد و موشک تولید کرد».

یحیى رحیم صفوی، فرمانده پیشین سپاه و مشاور نظامى رهبر ایران على خامنه ای، در اول مهر 1395 در مصاحبه با تلویزیون ایران، در مورد جنگ حلب گفت که نقش اصلی در این جنگ را نیروهای زمینی به عهده دارند که شامل نیروهای سپاه پاسداران و شبه نظامیان وابسته به سپاه «قدس» از کشورهای مختلف و ارتش سوریه می شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید