ملک سلمان: تروریسم و فرقه‌گرایی منطقه را تهدید می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

شامگاه سه شنبه 6 دسامبر به شکلی رسمی، سی و هفتمین نشست سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در منامه پایتخت بحرین، آغاز به کار کرد.

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی در سخنان خود، بر اهمیت امنیت، توسعه پایدار، حفظ سلامت وطن ها و حمایت از دستاوردهای آن ها، تاکید کرد.

او گفت که چندین کشور عربی، به دلیل تروریسم و فرقه گرایی، در شرایط دشواری به سر می برند.

درباره یمن هم گفت که تلاش ها برای پایان جنگ، در جریان داشت.

در پرونده سوریه، ملک سلمان خاطرنشان کرد که مردم این کشور، از کشتار و آوارگی رنج می برند. او خاطرنشان کرد که جامعه جانیف باید تلاش های خود را برای دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز برای بحران سوریه دو چندان کند.

حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین در سخنرانی افتتاحیه نشست، گفت که کشورهای عربی خلیج، در مقابله با تروریسم و پیشبرد توسعه، با یکدیگر همکاری می کنند.

او افزود که مانور نظامی امنیت خلیج عربی 1، نقطه عطفی پیشرو در همکاری امنیتی میان کشورهای شورای همکاری خلیج به شمار می آید. او این شورا را «دژ منطقه ای تاثیر گذار» توصیف کرد.

آغاز به کار سی و هفتمین نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج
آغاز به کار سی و هفتمین نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج

از سویی شیخ صباح الاحمد الصباح امیر کویت گفت که تحولان بین المللی، نیاز برای مشورت و هماهنگی مستمر میان کشورهای خلیجی را چند برابر می کند.

او تاکید کرد که منطقه خلیج، با چالش تروریسم که امنیت و ثبات را هدف قرار می دهد، روبرو هستند. او خاطرناشن کرد که کاهش قیمت نفت، چالشی اقتصادی برای منطقه است.

او گفت که سیر فعالیت های خلیجی، در پاسخگوی به نیازهای مردم کشورهای شورای همکاری، نفش ایفا کرد.

امیر کویت همچنین هدف قرار دادن مکه مکرمه توسط شبه نظامیان حوثی را محکوم کرد. او گفت که گفت وگو با ایران باید بر پایه قانون بین المللی استوار باشد و حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر را شامل شود.

درباره عراق، امیر کویت بر حمایت از دستاوردهای این کشور در مقابله با گروه داعش، تاکید کرد.

پس از آن، جلسه سران کشورهای شورای همکاری خلیج پشت درهای بسته آغاز شد.

سی و هفتمین نشست سران خلیج که با حضور ترزا می نخست وزیر بریتانیا برگذار می شود، به خاطر چالش و تحولات سریعی که رهبران شورای همکاری با آن مواجهند و همچنین بحث هایی که مطرح خواهند کرد از جمله تبدیل شدن از شورای همکاری به اتحادیه، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شورای همکاری خلیج از زمان تاسیسش در سال 1981، به یکی از بزرگترین نهادهای منطقه تبدیل شد که برای محقق کردن اهداف ملت های خلیج فعالیت می کند. این شورا دستاوردهای متعددی داشته از جمله: توسعه همکاری با کشورهای جهان از راه توسعه روابط اقتصادی و تجاری کشورهای شورا با مهم ترین شرکا در سراسر جهان، انعقاد تفاهم نامه های همکاری استراتژیک منطقه ای با شماری از کشورها از جمله اردن، مغرب و یمن، به علاوه شراکت استراتژک بین المللی با آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا.

بخش امنیتی بیشترین سهم را در این میان به خود اختصاص داد. شورای همکاری از راه انعقاد تفاهم نامه هایی با سازمان های پلیس منطقه ای و بین المللی برای مبارزه با جرایم از راه منظومه تماس ها، تلاش شایانی در این زمینه انجام داد.

از زیربنای اقتصادی خلیجی برای استحکام بیشتر هم حمایت قابل توجی شد. در این راه با طرح اساسنامه هیئت قضایی اقتصادی موافقت شد. دفتر هماهنگی موقتی هم در دبیرکلی شورای همکاری تاسیس شد تا مسئول پی گیری و نظارت بر مدیریت مالی بخش امور اقتصادی و توسعه ای باشد. این اهمیت همکاری در زمینه موسسه های مالی و بانک های مرکزی را در کنار همکاری های بهداشتی و رسانه ای را نشان می دهد.

مشارکت بریتانیا

نشست سی و هفتم سران کشورهای خلیج، شاهد حضوری بریتانیایی خواهد بود. ترزا می نخست وزیر بریتانیا، برای مشارکت در نشست سران شورای همکاری خلیج، به منامه پایتخت بحرین رسید. ترزا می پیش از سفر به منامه، در بیانیه ای اعلام کرد که می خواهد صفحه جدیدی از همکاری با کشورهای خلیجی در مرحله پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بگشاید.

او همچنین به امکان همکاری در زمینه مقابله با حملات تروریستی و همچنین سرمایه گذاری های جلیجی در شهرهای بریتانیا، اشاره کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید