سعودی... 15 عضو هسته جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادگاه جزایی متخصص در ریاض، روز سه‌شنبه 6 دسامبر 2016 برای 15 عضو از 32 عضو هسته جاسوسی برای ایران احکام ابتدایی اعدام صادر کرد.

در جزئیات گزارش شده توسط خبرنگار العربیه از ریاض اشاره شده که قاضی پرونده احکام صادر علیه محکومین را قرائت کرد که بر اساس آن 15 تن از آنها به اعدام تعزیری محکوم شده و 15 تن دیگر به حبس‌های متفاوت محکوم و دو نفر نیز تبرئه شدند.

به گفته خبرنگار العربیه اکثریت محکومین در بخش‌های نظامی و دیپلماتیک مشغول به کار بودند.

هسته جاسوسی یادشده دارای 32 عضو بوده که از شهروندان سعودی، ایران و افغانستان تشکیل می‌شد و احکام صادر پس از 10 ماه محاکمه، طی 160 جلسه، با حضور 100 وکیل صادر شد.

سنگین‌ترین اتهامات محکومین این پرونده عبارت است از تشکیل هسته جاسوسی از طریق همکاری و ارتباط با عوامل اطلاعاتی ایران و جمع‌آوری اطلاعات فوق محرمانه و بسیار حساس در زمینه نظامی برای آنها. اطلاعاتی که امنیت ملی، یکپارچگی کشور و امنیت نیروهای مسلح پادشاهی را در معرض خطر قرار داده، اسرار دفاعی کشور را افشا می‌کرد. دستگاه اطلاعاتی ایران برای برخی از اعضای این هسته جلسه ملاقات با رهبر ایران علی خامنه‌ای ترتیب داده بود.

اعضای هسته جاسوسی ایران همچنین به ملاقات‌های متعدد در اماکن مختلف با عوامل اطلاعاتی ایران و دادن گزارش‌های دوره‌ای به آنها متهم شدند. گزارش‌هایی که امنیت پادشاهی و تمامیت کشور و امنیت نیروهای مسلح را در معرض خطر قرار داد. این هسته جاسوسی همچنین بخش‌نامه‌ها و تلگرام‌هایی محرمانه را افشا کردند که برای امنیت کشور و تمامیت ارضی آن خطرساز است. برخی از محکومین متهم به دخول غیر قانونی به سیستم رایانه‌ای از طریق کامپیوتر به منظور جمع‌آوری اطلاعاتی سری شدند که امنیت داخلی و خارجی و اقتصاد ملی کشور را تهدید کرده و برخی از آنان اقدامات آشوب‌گری در استان قطیف را حمایت کردند.

گفتنی است که برخی از میان بازداشت‌شدگان دارای سمت‌های عالی در بخش‌های اقتصادی، مالی، اکادمیک و دیگر منصب‌ها بودند. دستگیری عوامل شبکه جاسوسی درپی همکاری میان ریاست اطلاعات کل و وزارت کشور صورت گرفت. وزارت کشور سعودی در بیانیه‌ای که پیشتر در 7/5/1434 منشر کرد، یادآور شده بود که متهمین طی عملیات امنیتی هماهنگ و همزمان در چهار منطقه کشور پادشاهی که عبارتند از "مكه مکرمه، مدینه منوره، ریاض و منطقه شرقی" دستگیر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید