حاکم فجیره: تهدید به بستن تنگه هرمز به مساله‌ای بی اهمیت تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شیخ محمد بن حمد الشرقی حاکم امارت فجیره در امارات متحده عربی می گوید که تهدید به بستن تنگه هرمز به مساله ای بی اهمیت تبدیل شده است.

شیخ محمد بن حمد الشرقی در مصاحبه با خبرگزاری رسمی امارات (وام)، در پاسخ به سوالی درباره طرحی که بندر فجیره را به جایگزینی استراتژیک برای تنگه هرمز تبدیل می کند، گفت: «هنگامی که پیشنهاد می دهند، ما کار می کنیم، هنگامی که جهان سخن می گوید، ما کار می کنیم، هنگامی که با یکدیگر به اختلاف می رسد، ما در چارچوب اهداف ملی توافق می کنیم. امارات کشوری است که با مسائل گذرا بازی نمی کند، ما بر چیزی تمرکز می کنیم که به سود مردم است و ماندگار. برای پاسخ به دیگرا تنها دستاوردهای استراتژیک را داریم. اکنون هم امارات برای پاسخگویی دستاوردی استرتژیک دارد آن را اعلام کرده است. این دستاورد خط لوله است که از چاه های نفتی حبشان در ابوظبی آغاز می شود و به فجیره می رسد تا به بندر استراتژیک مدرنش برسد و به طور مستقیم نفت را بار نفت کش ها کند؛ مساله ای که به مرور نیاز به تنگه هرمز را از بین می برد».

او افزود: «خط لوله انتقال نفتی که اخیرا به بهره برداری رسیده، آماده انتقال حدود 70 درصد از تولید نفت امارات به بازرهای جهانی است. این طرح برنامه ریزی شده و کاربردی است، چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت و بدان معنی است که تهدید به بستن تنگه هرمز، دیگر به مساله ای قدیمی تبدیل شده که به آن اهمیت نمی دهیم».

حاکم فجیره ادامه داد: «خبر بهره برداری از این خط لوله، جهان را شگفت زده کرده زیرا روزانه 20 تا 30 نفت کش یعنی در ساعت های پر رفت و آمد، هر 6 دقیقه یک نفتکش از تنگه هرمز عبور می کند که حامل 40 درصد نفت خلیج است. خرسنیدم که بخشی از راه حل برای هر معضلی در منطقه و جهان باشیم و این افتخار امارات است که آماده کمک به همسایگان و دوستان در هر بحران احتمالی باشیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید