پیشنهاد اروپا به اسد: پول در مقابل تحقق صلح در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا به بشار اسد رئیس نظام سوریه، پیشنهادی برای صلح در این کشور ارائه داد.

روزنامه تایمز شنبه 2 دسامبر در گزارش نوشت که اتحادیه اروپا، پیشنهاد ارائه کمک های مالی به نظام اسد در مقابل تحقق صلح در سوریه داده است. به نظر می رسد این اقدام با هدف حفظ تاثیر اروپا در جنگ سوریه باشد.

این گزارش می افزاید: «در حالی که جنگ حلب به پایان خود نزدیک می شود، مسئولان اروپایی به این باور رسیده اند که درخواست های پیشین غرب برای برکناری اسد، دیگر واقعی نیست. همچنین این احساس رو به افزایش وجود دارد که ایالات متحده به عنوان شریک غرب در مذاکرات سوریه، کنار گذاشته شده است».

بنا بر این گزارش، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دو هفته پیش در نشستی با رهبران اپوزیسیون سوریه، پیشنهادهای جدیدی ارائه کرده که شامل کمک های مالی و سرمایه گذاری به عنوان پیش درآمدی برای راضی کردن همه طرف ها می شود.
این گزارش می افزاید که این پیشنهادها، با قطعنامه های سازمان ملل متحد که خواستار «تحول سیاسی» در سوریه است، در یک راستا قرار دارد.

بنا بر این گزارش، آمریکا، بریتانیا و فرانسه، همواره از اصرار اپوزیسیون سوریه بر واژه «انتقال سیاسی» به معنی برکناری اسد از قدرت، حمایت کردند اما بحث بر سر مشخص کردن معنای «انتقال» به آینده موکول شده بود.

روزنامه تایمز نوشته است که پیشنهادهای اتحادیه اروپا، شامل افزایش اختیارات استانداری ها در سوریه می شود، مساله ای که نیروهای «این اپوزیسیون میانه رو» این امکان را می دهد تا در نیروهای امنیتی محلی ادغام شوند. اما سازمان های دولت مرکزی، حفظ خواهند شد البته با ساز و کاری دمکرات تر. پیشنهادهای اروپایی به آینده بشار اسد اشاره ای نکرده است.

این روزنامه به نقل از یک منبع نزدیک به اپوزیسیون سوریه نوشته است: «موگرینی خواهان ارائه طرحی اروپایی برای حل و فصل بحران است. در این طرح انتقال وجود دارد اما جزئیاتش مبهم است. در مقابل اگر همه طرف ها با این طرح موافقت کرده و به آن پایبندند شدند، به نظر می رسد پول های کلانی به همه خواهد رسید».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید