آغاز مذاکرات مجمع عمومی سازمان ملل برای صدور قطعنامه‌ای با خواست آتش‌بس در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از روز جمعه 2 دسامبر، مذاکراتی برای تدوین پیش نویس قطعنامه ای با خواست پایان دادن به جنگ در سوریه آغاز کرد.

این در حالی است که برخی از کشورها و گروه های مدافع حقوق بشر، به دلیل ناکامی شورای امنیت سازمان ملل در یافتن راه حلی برای جنگ 6 ساله در سوریه، احساس ناخرسندی و نا امیدی می کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بیش از یک سوم از 193 کشور عضو سازمان ملل متحد، خواستار برگزاری نشستی رسمی درباره سوریه شدند.

دیپلمات ها می گویند که انتظار می رود این نشست، هفته آینده پس از آن برگزار شود که پیش نویس قطعنامه را کانادا آماده کرده باشد.
قطعنامه های مجمع عمومی سازمان ملل متحد، الزام آور نیست اما دارای ثقل سیاسی است.

کانادا، کاستاریکا، ژاپن و هلند، به نمایندگی از 74 کشور، نامه ای به پیتر تامسون جانشین رئیس مجموع عمومی سازمان ملل متحد نوشتند که در آن آمده است: «بر این باوریم که مجمع عمومی باید اراده جمعی خود را برپایه میثاقنامه سازمان ملل، ابراز کند و گام های لازم را درباره اوضاع سوریه بردارد».

پیش نویس قطعنامه، نسبت به تشدید خشونت ها در سوریه به ویژه شهر حلب که سازمان ملل می گوید بیش از 250 هزار غیر نظامی از ماه ها پیش در آن محاصره هستند، ابراز خشم می کند. این قطعنامه، خواستار رساندن کمک های بشر دوستانه به مناطق محاصره شده، توقف حملات بی هدف و پایان دادن به محاصره خواهد شد.

برپایه قطعنامه ای که سال 1950 صادر شد، در صورت ناکامی شورای امنیت در یافتن راه حلی برای حل یک بحران، می توان جلسه فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل را به منظور بحث بر سر این مساله و تدوین توصیه هایی برای اعضای مجمع با هدف اتخاذ اقدامی مشترک، برگزار کرد.

تا کنون مجمع عمومی سازمان ملل، تنها 10 جلسه ویژه فوق العاده برگزار کرده که آخرین آن ها سال 2009 برای بررسی اقدام های اسرائیل در سرزمین های اشغال شده فلسطینی بود.

ائتلافی متشکل از بیش از 220 گروه جامعه مدنی و حدود 45 کشور از جمله دیده بان بین المللی حقوق بشر، پنجشمبه 1 دسامبر، در بیانیه ای اظهار کردند که شورای امنیت در حمایت از مردم سوریه ناکام ماند از این رو جلسه فوق العاده مجمع عمومی سازمان ملل باید در این باره برگزار شود.

از سال 2011 و همزمان با آغاز بحران سوریه تا کنون، روسیه هم پیمان نظام بشار اسد رئیس نظام سوریه، پنج قطعنامه شورای امنیت درباره اوضاع این کشور را وتو کرد. چین در چهار قطعنامه، روسیه را همراهی کرد.

شورای امنیت که از 15 کشور تشکیل شده، قرار این پیش نویس قطعنامه ای تهیه شده توسط مصر، اسپانیا و نیوزلند را با خواست آتش بسی 10 روزه در حلب بررسی کند. هنوز زمان برگزاری جلسه شورای امنیت برای بررسی این قطعنامه، اعلام نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید