دولت یمن خواستار مقابله جامعه جهانی با انتقال اسلحه ایرانی به حوثی‌ها شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه یمن از جامعه جهانی خواست ادامه مسلح سازی کودتاگران در این کشور را از سوی ایران، محکوم کند.

به گزارش العربیه، وزارت امور خارجه یمن در بیانیه خود، از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست، اقدام های لازم را برای فشار به ایران به منظور عمل به تعهداتش و پایان دادن به آزار مردم یمن، اتخاذ کند.

در این بیانیه، وزارت امور خارجه یمن خاطرنشان کرده که در جریان گزارش موسسه پژوهش‌های تسلیحاتی در تنش‌ها (کار) قرار گرفته است.

در این پژوهش آمده است که ایران، با ایجاد شبکه ای در دریای عرب، از به وسیله شناورهای ایرانی، از راه سومالی اسلحه به شبه نظامیان حوثی در یمن می رساند.

این بیانیه افزوده است: «نتیجه گزارش تاکیدی است بر آن چه بارها دولت یمن و ائتلاف عربی بر آن اصرار داشته و اعلام کرده اند که ایران با نقض قطعنامه های بین المللی، به مسلح سازی شورشیان حوثی ادامه می دهد؛ مساله ای که می تواند به طولانی شدن جنگ، افزایش رنج های مردم و دهان کجی کودتاگران به قطعنامه های بین المللی و در مقدمه آن ها قطعنامه 2216 شورای امنیت بیانجامد».

وزارت امور خارجه یمن تاکید کرده است: «گزارش موسسه کار، اسنادی دیگر مبنی بر دست داشتن ایران در بر هم زدن ثبات یمن و منطقه و آسیب رساندن به مردم یمن و امنیت کشورهای همسایه ارائه می دهد که نقض واضح قطع نامه های بین المللی است».

موسسه کار در گزارش خود نقش بنادر سومالیایی به عنوان پایگاه‌هایی برای نقل و انتقال اسلحه تمرکز کرده است. بر این اساس، کشتی‌های جنگی «اچ، ام، ای، اس داروین»، «اف، اس بروفاتس» و «یو.اس.اس سیروکو»، بیش از ۴۵۰۰ تفنگ، خمپاره مورتر، اسلحه اتوماتیک و خمپاره انداز را طی چهار هفته واقع در فوریه و مارس ۲۰۱۶ مصادره کردند.

جونا لیو مدیر عملیات موسسه متخصص در مطالعات اسلحه می‌گوید: «تمام گزارش‌ها و تحقیقات نشان از دست داشتن ایران در ارسال اسلحه به یمن دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید