تلفات قابل توجه نیروهای عراقی در نبرد موصل و اوضاع دشوار معیشتی در شهر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

از آغاز نبرد آزادسازی موصل در 17 اکتبر گذشته، نیروهای عراقی پیشروی خود را در مناطق پیرامون شهر موصل با هدف محاصره شبه نظامیان داعش ادامه می‌دهند.

با این‌حال، نبرد آزادسازی موصل تلفات سنگینی به نیروهای عراقی تحمیل کرده است. براساس گزارش سازمان ملل، تنها در ماه نوامبر گذشته نزدیک به 2000 سرباز عراقی در این نبرد کشته شده‌اند.

براساس گزارش‌های ماهیانه‌ای که سازمان ملل صادر می‌کند، ماه گذشته 1959 سرباز عراقی کشته و 450 تن دیگر مجروح شده‌اند.

در همین‌ راستا، یکی از فرماندهان نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق موسوم به پیشمرگه اعلام کرد، از آغاز حضور داعش در بخش‌های وسیعی از عراق تا کنون، 1600 نفر از نیروهای پیشمرگه کشته شده‌اند.

بر اساس آمار سازمان مهاجرت از آغاز نبرد آزادسازی موصل تا کنون بیش از 7 هزار خانوار از موصل گریخته و به مناطق دیگر پناه آبرده اند.

لیز گراندی، هماهنگ‌کننده امور انسانی در عراق روز پنج‌شنبه با اشاره به آغاز فصل سرما، درباره لزوم آمادگی سازمان مهاجرت درباره بحران پناهجویان در موصل و گرانی مواد خوراکی و قطعی برق و آب در شهر هشدار داد.

گراندی افزود: «نهادهای سازمان ملل متحده در شهر موصل و در مناطق تحت تصرف داعش حضور ندارند و در نتیجه ما اطلاع کافی نداریم که اوضاع واقعا چگونه است. اشخاصی که از موصل گریخته‌اند اوضاع را برای ما شرح داده‌اند و آنچه آنها گفته‌اند بسیار نگران‌کننده است».

آمارها از وجود 700 هزار پناهجو در کرانه چپ و نیم میلیون نفر در کرانه سمت راست شهر خبر می‌دهد.

گراندی درباره اوضاع معیشتی مردم موصل و امکان ارسال کمک‌های لازم به ساکنان شهر گفت: «آب و برق شهر قطع شده و ما می‌دانیم ارسال کمک‌های غذایی به مردم شهر دشوار است».

او تاکید کرد قیمت مواد خوراکی در هفته گذشته بیش از 50 درصد گران شده و با توجه به اینکه مواد غذایی موجود در شهر رو به پایان است، پیش‌بینی کرد که در هفته‌های آینده، قیمت‌ها باز هم گرانتر شود و این اوضاع را برای خانواده‌های فقیر بسیار بغرنج می‌کند.

او افزود: «ما باید برای بحرانی شدن اوضاع در زمستان، خود را آماده کنیم».

غیرنظامیان موصل

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید