فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مخالفان اسد متعهد به مقاومت در برابر نیروهای دولتی در حلب شدند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  دولت سوریه چهارشنبه ۳۰ نوامبر اعلام کرد که یک محله در جنوب حلب را از دست مخالفان گرفته است. اما مخالفان این خبر را تکذیب کرده و تاکید کردند به جنگ با نیروهای دولتی ادامه خواهند داد.

  این در حالی است که مخالفان طی روزهای گذشته، یک سوم از مناطق شرق حلب را که در کنترلشان قرار داشت، از دست دادند. این وضعیت باعث فرار دستجمعی هزاران غیرنظامی از مناطق جنگی شده است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، یک منبع نظامی سوری گفت که نیروهای دولتی و متحدانشان، محله شیخ سعید واقع در جنوب مناطق تحت کنترل مخالفان در حلب را به طور کامل به کنترل خود درآورده است. اما مخالفان این خبر را تکذیب کردند.

  دیده‌بان حقوق بشر سوریه هم گزارش داده که مخالفان مسلح، همچنان کنترل یک سوم محله شیخ سعید را در دست دارند و در حال مقاومت هستند.

  دیده‌بان حقوق بشر سوریه افزود که نیروهای دولتی، صدها غیرنظامی را که مجبور به فرار از مناطق تحت کنترل مخالفان شدند، دستگیر کردند.

  یک منبع نظامی سوری این گزارش را رد کرده اما در عین حال افزوده است افرادی که هویتشان مشخص نیست به «اماکن مشخصی» منتقل می‌شوند.

  از سویی یک مقام مسئول در گروه «جبهه شامیه» در حلب گفت که دولت سوریه به حملات هوایی خود به مناطق قدیمی حلب، شدت بخشید. او افزود که نیروهای اورژانس اجساد دستکم ۴۵ تن را از زیر آوار بیرون کشیدند.

  پس از یک سال پیشروی تدریجی نیروهای دولتی سوریه با پشتیبانی روسیه، ایران و شبه‌نظامیان شیعه، کنترل کامل حلب توسط آن‌ها، گامی بزرگ در جهت پایان دادن به حضور مخالفان پس از ۶ سال تنش به شمار می‌آید.

  اما برای مخالفان، از دست دادن حلب به معنی از دست دادن آخرین جای پای بزرگ در دومین شهر بزرگ سوریه پس از پایتخت است.

  روسیه که از اسد حمایت می‌کند، ابراز امیدواری کرده تا پیش از پایان سال جاری میلادی «اوضاع حلب حل و فصل شود». اما مخالفان حاضر در شهر متعهد شدند که تسلیم نخواهند شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران