فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس‌جمهوری یمن از سستی جامعه بین‌الملل در قبال حوثی‌ها انتقاد کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  رئیس جمهوری قانونی یمن تاکید کرد حکومتش از همه تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای ایجاد صلح در یمن استقبال می‌کند.

  عبدربه منصور هادی که در 30 نوامبر به مناسب چهل و نهمین سال استقلال یمن، سخنرانی می‌کرد، گفت: کلید اصلی ایجاد صلح، پای‌بندی به مراجع سه‌گانه است. او افزود: به شرط آنکه کودتاگران از سرکشی خود دست برداشته و به اراده و تصمیم ملت یمن احترام بگذارند، دستان ما کمان برای صلح، دراز است.

  او سستی و تعلل جامعه جهانی در برابر شبه‌نظامیان حوثی امری را نکوهید و افزود که این امر باعث گستاخ‌تر شدن آنها در کودتایشان می‌شود. او افزود که تشکیل شورای سیاسی و سپس حکومت از سوی کودتاگران نشان می‌دهد آنها واقعا به دنبال صلح نیستند.

  رئیس جمهور یمن گفت: در نتیجه بلایی که کودتاگران بر سر بیت‌المال آورده‌اند، همه اقتصاد کشور نابود و واحد پول یمن بی‌ارزش شده است. او تاکید کرد جنگ هیچ نتیجه‌ای جز انتقام‌جویی، گرسنگی، سقوط اقتصاد و شکست سیاسی در پی نخواهد داشت.

  از سوی دیگر "اسماعیل والد الشیخ احمد" فرستاده ویژه سازمان ملل، تصمیم حوثی‌ها و علی عبدالله صالح در تشکیل حکومت نجات ملی را مانع‌تراشی در مسیر صلح دانسته که کمکی به منافع یمنی‌ها نمی‌کند و گفت: تشکیل این حکومت با تعهدات حوثی‌ها و صالح در تناقض است.

  کودتاگران در صنعاء حکومتی که آن را حکومت نجات ملی توصیف کرده‌اند تشکیل دادند و علیرغم تاکیدات بین‌المللی مبنی بر این که هر کنش یک‌سویه علاوه بر اینکه پذیرفته نخواهد شد، تاثیرات منفی بر روی روند صلح در یمن می‌گذارد، حوثی‌های حکومت جدید را میان خود و هواداران علی عبدالله صالح تقسیم کردند.

  تبلیغات