فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حیدر العبادی انتهای نبرد موصل را در پایان سال جاری پیش‌بینی کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  در حالی که نیروهای ائتلاف بر این باورند که نبرد موصل مدت زمان زیادی به طول خواهد انجامید، نخست وزیر عراق پیش‌بینی کرد تسلط کامل بر موصل، قبل از پایان سال جاری میلادی به سرانجام برسد.

  حیدر العبادی با این ادعا که داعش انگیزه و جرات کافی برای ادامه نبرد با نیروهای عراقی را ندارد، پایان سال جاری میلادی را به عنوان زمان تسلط کامل بر شهر موصل و آزادسازی آن از دست داعش، مشخص کرد.

  العبادی هرگونه تلاش برای تغییر بافت جمعیتی مناطق آزاد شده را نفی کرد.

  در همین حال، نیروهای مشترک با پشتیبانی هوایی جنگنده‌های ائتلاف توانستند مانع یک عملیات هجومی از سوی نیروهای داعش به روستای "السادة" و "بعویزة" در شمال موصل شوند.

  منابع رسمی در نینوا گفته‌اند: نیروهای عراقی در محیط پیرامون این دو روستا با پیکارجویان داعش جنگیده و خسارات فراوانی را به آنها تحمیل کنند. استاندار استان صلاح الدین نیز خبر داد تعدادی از روستاهای بخش "شرقاط" در کرانه رود دجله بازپس گرفته شده و در عملیات نظامی دیگری که با هدف راندن نیروهای داعش از ساحل چپ شرقاط انجام شد، تعدادی دیگر از روستاها به محاصره نیروهای عراقی در آمده‌اند.

  سرهنگ نیروی هوایی "جان دوریان"، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به رهبری ایالات متحده، روز سه‌شنبه گفت: نبرد بازپس‌گیری موصل از داعش، در هفته‌های گذشته وارد مراحل بسیار دشواری شده، لیکن در صورت موفقیت نیروهای ارتش عراق در ورود از شمال و جنوب، این روند سرعت خواهد گرفت.

  دوریان در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری رویترز گفت: شرایط اینک بسیار سخت است. او افزود: نیروهای داعش از دو سال پیش در موصل حضور داشته‌اند و در این مدت زمان کافی داشته‌اند تا دژهای مستحکمی بسازند و اسلحه و موادی که اینک برای ممانعت از پیشروی ارتش استفاده می‌شود، ذخیره کنند. جان دوریان به استفاده پیکارجویان داعش از خودروهای بمب‌گذاری شده و استفاده از شهروندان به عنوان سپر انسانی اشاره کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران