فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اجلاس اضطراری شورای امنیت در باره شهر حلب

  مشارکت شبه نظامیان ایرانی و عراقی با همراهی حزب الله لبنان در حمله به شهر حلب

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  به گزارش منابع دیپلماتیک، فرانسه از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست چهارشنبه یک جلسه اضطراری برای بررسی وضعیت وخیم شهر حلب در شمال سوریه تشکیل دهد.

  این منابع گفتند جلسه چهارشنبه بعد از اجلاس ویژه بررسی تشدید مجازات های بین المللی در مورد کره شمالی در ساعت ۹ صبح به وقت محلی (۱۲ به وقت گرینویچ) برگزار می شود.

  در این جلسه ۱۵ عضو شورای امنیت گزارشی در مورد وضعیت حلب شرقی دریافت می کنند، و سپس از طریق ویدیو کنفرانس گزارش استفان دیمیستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه را خواهند شنید.

  فرانسوا دیلاتر، سفیر فرانسه در سازمان ملل متحد، گفت: «فرانسه و کشورهای همپیمان نمی توانند ساکت بنشینند و شاهد بزرگترین کشتار غیرنظامیان از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون باشند.»

  ماتیو رایکفورت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل نیز گفت: «لندن از رژیم سوریه و روسیه می خواهد بمباران را قطع کنند و اجازه دهند کمک های انساندوستانه وارد شود»، و سازمان ملل طرحی برای این کار دارد و مخالفان سوری نیز با این طرح موافقت کرده اند. او افزود: «از روسیه می خواهیم تا رژیم اسد را مجبور به پذیرش این طرح کند».

  شورای امنیت و پیش نویس قطعنامه

  به گزارش خبرنگار العربیه در نیویورک پیش نویس قطعنامه تنظیمی از سوی کشورهای مصر، اسپانیا و زلاند نو آماده ارائه به شورای امنیت برای برقراری یک آتش بس ۱۰ روزه در حلب است.

  منابع دیپلماتیک به العربیه گفتند معلوم نیست روسیه با این قطعنامه موافقت کند در شرایطی که تحولات میدانی به سرعت در جریان است.

  پیش بینی می شود که ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت آینده این قطعنامه به رای گذاشته شود.

  ۵۰ کشته و ۱۵۰ زخمی

  در آخرین حمله نیروهای رژیم اسد و شبه نظامیان متحد آن به مواضع مخالفان در حلب شرقی ۵۰ نفر از مردم شهر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

  ابراهیم ابولیث، سخنگوی گروه های دفاع غیرنظامی شهر حلب، به خبرگزاری آناتولی گفت که جنگنده های رژیم اسد و روسیه بیش از ۱۵۰ حمله هوایی به منطقه شرقی حلب انجام داده اند، و شبه نظامیان ایرانی و عراقی با همراهی حزب الله لبنان نیز در یک حمله زمینی بیش از ۲۰۰ بار حلب شرقی را گلوله باران کرده اند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران