.
.
.

رئیس جمهوری تونس در مصاحبه با العربیه: با اسلام سیاسی مخالفیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

الباجی قائد السبسی رئیس جمهوری تونس در مصاحبه با شبکه العربیه بر مخالفت خود با «اسلام سیاسی» تاکید کرد.

او گفت تنها انقلابی که در موج بهار عربی، موفق شده، انقلاب تونس بود. او خاطرنشان کرد که شخصا در انقلاب تونس مشارکتی نداشت.

قائد السبسی در مصاحبه اختصاصی با ترکی الدخیل مدیر شبکه العربیه که روز دوشنبه (ساعت ۱۹ به وقت محلی و ۱۶ به وقت گرینویچ) پخش شد، گفت: «با وجود مشارکت نکردم در انقلاب، موفقیتی کسب کردم که دیگران به دست نیاوردند. من جلوی رفتن انقلاب به سمت حمام خون را گرفتم. دلیل این است که تونس امروز بر روی پای خود می‌ایستد».

قائد السبسی در این مصاحبه اختصاصی، درباره زندگی شخصی خود و پیش از رسیدن به ریاست‌جمهوری تونس سخن گفت. او همچنین به نظر خود درباره «بهار عربی» و ویژگی‌های تجربه تونس در این زمینه پرداخت.

او گفت:‌ «واژه بهار عربی از غرب وارد شده است» و افزود:‌ «من گفتم بهار عربی وجود ندارد بلکه آغاز بهار تونسی وجود دارد» و ادامه داد: «ما در تونس این قابلیت را داریم که بهار عربی داشته باشیم زیرا از نظامی دمکرات برخورداریم».

«با اسلام سیاسی مخالفیم»

قائد السبسی درباره اوضاع داخلی تونس، آموزش و آزادی زنان تا جایی که به پست‌های عالی‌ دست یافتند و همچنین مشکلات رشد اقتصادی سخن گفت.

رئیس جمهوری تونس به دلایل وجود تروریست‌هایی از تونس هم اشاره کرد و از وجود موسسه‌هایی برای جذب جوانان بی‌کار و فقیر پرده برداشت. او گفت که سازمان‌های تروریستی از این جوانان سوء استفاده می‌کنند «هسته‌های خفته بسیار است، اما ما با جدیت با آن‌ها مقابله می‌کنیم، اوضاع اکنون بسیار بهتر است».

قائد السبسی درباره اسلام سیاسی هم سخن گفت با بیان دلایل خود تاکید کرد با آن مخالف است.

«به لیبی در انقلاب علیه قذافی کمک کردیم»

رئیس جمهوری تونس درباره روابط کشورش با الجزایر هم سخت گفت و درباره وجود تنش میان دو کشور گفت: «روابط میان تونس و الجزایر امتداد جنگ برای استقلال است، استقلال الجزایر و استقلال تونس».

اما درباره لیبی گفت:‌ «لیبی‌ها با یکدیگر اختلاف دارند، اما این اختلاف پابرجا نیست». او تاکید کرد که راه‌حل در دست خود لیبیایی‌ها است.

او نسبت به پایان بحران لیبی ابراز امیدواری کرد اما تاکید کرد که رسیدن به این مهم نیازمند زمان است.

قائد السبسی در مصاحبه با العربیه فاش کرد که تونس به لیبی در انقلاب علیه نظام قذافی کمک کرد.

او درباره حبیب بورقیبه بنیانگذار تونس نوین هم سخن گفت و افزود: «۳۰ سال با او همکاری کردم».

انتخاب ترامپ مساله داخلی آمریکا است.. اما بدبینی وجود دارد

درباره انتخاب دونالد ترامپ به ریاست‌جمهوری آمریکا و چگونگی رسیدنش به قدرت، قائد السبسی گفت: «این یک مساله اخلی آمریکا است، اما آمریکا کشوری عادی نیست، قدرتی بزرگ است که به امور خارجی می‌پردازد».

درباره دیدگاهش نسبت به ترامپ و آیا روابطش با جهان عرب بهتر از زمان باراک اوباما خواهد بود، گفت: «اگر بر اساس سخنانش در تبلیغات انتخاباتی قضاوت کنیم، به طور حتم بدبین هستیم، اما کمپین انتخاباتی‌اش یک چیز است و واقعیت چیز دیگر».

او افزود: «مساله در دست عرب‌ها است، اگر آن‌ها به خود احترام بگذارند و متحد شوند، کسی نمی‌تواند آن‌ها را به چالش بکشاند».

رئیس جمهوری تونس در مصاحبه با ترکی الدخیل از بخش‌هایی از زندگی خود هم پرده برداشت، از بیت شعری که همواره زمزمه می‌کند و از ترانه‌ای که دوست دارد گفت.