.
.
.

اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج تشکیل دولت توسط حوثی‌ها را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای همکاری کشورهای عربی خلیج اعلام تشکیل دولت از سوی شبه‌نظامیان حوثی و علی عبدالله صالح را محکوم کرد و این دولت را بی‌اعتبار خواند.

"عبداللطیف الزیانی" دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی خلیج تاکید کرد این کشورها، حکومت قانونی رئیس جمهوری یمن، عبدربه منصور هادی را به عنوان عضو رسمی اتحادیه کشورهای عربی، سازمان همکاری کشورهای اسلامی و سازمان ملل متحده به رسمیت شناخته و تشکیل حکومت حوثی‌ها و علی عبدالله صالح در یمن را شدیدا محکوم می‌کنند.

عبداللطیف الزیانی افزود: تشکیل حکومت حوثی‌ها و صالح در یمن ثابت می‌کنند که آنها تصمیم جدی برای مشارکت در گفتگوهای سیاسی ندارند و سعی می‌کنند تلاش‌های فراوان "اسماعیل ولد الشیخ احمد" فرستاده دبیرکل سازمان ملل برای متوقف کردن جنگ در یمن و به جریان انداختن دوباره گفتگوهای سیاسی بر اساس نقش راه بین‌المللی برای رسیدن به توافق براساس ابتکار کشورهای خلیج عربی و نتایج گفتگوهای ملی و قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت را بی‌اثر کنند.

در همین راستا "احمد ابوالغیظ" دبیرکل اتحادیه عرب، اقدام حوثی‌ها در تشکیل دولتی به نام "دولت نجات ملی" را اقدامی "غیرشرعی" دانست که ادامه دهنده رفتار و شیوه کودتاگری است که حوثی‌ها نمی‌خواهند از آن دست بردارند.

"محمود عفیفی" وزیر مختار و سخنگوی رسمی دبیرکل اتحادیه عرب، این اقدام حوثی‌ها را بیانگر آماده نبودن آنها برای رفتار مثبت و تعامل متعهد با تلاش‌های میانجی‌گری موجود، از جمله فرستاده دبیرکل سازمان ملل دانست و افزود: این رفتارها به طور آشکار نشان می‌دهد چه کسی در حال سنگ‌اندازی در مسیر یافتن راه‌حل مسالمت‌آمیز برای بحران یمن است.

او ادامه داد: دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی تاکید کرد که راه‌حل برای همگان کاملا واضح است. این راه‌حل از مسیر قطعنامه‌های شورای امنیت و به ویژه قطعنامه 2216 و ابتکار خلیجی و مکانیسم‌های اجرایی آن و همچنین نتایج گفتگوهای ملی می‌گذرد.

احمد ابوالغیظ گفته که عدم پای‌بندی به این مقررات به عنوان یک چهارچوب مورد توافق، تنها مدت زمان بحران را طولانی‌تر کرده و کلاف این بحران را سردرگم‌تر می‌کند. او تاکید کرد هر تلاشی برای دور زدن حکومت قانونی یمن که رئیس آن عبد ربه منصور هادی است، هیچ اعتبار قانونی و سیاسی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم